Trump ve Pentagon arasında takviye çatlağı

 

096614BE-DDE4-4170-A78B-17B3472650B9

Foto: 5. ABD Filosu geçtiğimiz hafta yayınladığı Abraham Lincoln uçak gemisi ile Kearsarge gemisine ait fotoğraf

Mezopotamya24-Washington/Hibe el-Kudsi–Elie Yusuf ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’ni bir araya getiren dünkü toplantıda, Pentagon, İran ile gerilimin sürdüğü bir durumda Amerikan güçlerini desteklemek amacıyla Ortadoğu’ya bin asker gönderilmesini gerekli gören bir planı öne sürdü.

Associated Press’in (AP) aktardığına göre Pentagon yetkilileri, Beyaz Saray’ın güçlerin bir kısmının mı yoksa tamamının mı gönderileceği konusunda anlaşamadığı için önerilen plan hakkında nihai bir karara varılamadığını söyledi. Bununla birlikte Trump, daha sonra yaptığı açıklamada, İran’ı caydırma konusundaki kararlılığını göstermekle beraber, takviye güç göndermeye olan ihtiyacı sorguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün, Fox News kanalına yaptığı açıklamada, “Başkan Trump, İran’ın Amerikalılara veya Amerikan çıkarlarına saldırmaya karar vermesi halinde karşılık vermek için gerek askerler, kaptanlar, pilotlar gerekse de Irak veya başka bir yerdeki diplomatlar bakımından gerekli tüm kaynaklara sahip olduğumuzdan emin olmak istiyor” ifadelerine yer verdi.

Pompeo: Trump’ın ABD güçlerinin durumunu her gün kontrol ediyor

Pompeo, bölgeye bir asker gönderme talebine işaret ederek, İran’ın tehditlerinin gerçekçi ve dikkate almaya değer olduğunun altını çizdi. Açıklamasının devamında, Trump’ın ABD güçlerinin durumunu her gün takip ettiğine dikkat çeken Pompeo, “Tehlikeleri değerlendiriyor ve doğru bilgiler elde ettiğimizden emin oluyoruz” ifadelerini dile getirdi.

“Hizbullah artık maaşlarını İran’dan almıyor”

Pompeo, İran’a yönelik ABD yaptırımlarının etkinliğini, “Yaptırımların belirgin ve kasıtlı bir etkisi var. Biz İran’ın terör ihraç etmeye yönelik gücüne kısıtlamalar getirince İran terör ağlarını genişletemez oldu. Hizbullah askerleri artık daha önce olduğu gibi maaşlarını İran’dan almıyorlar” sözleri ile savundu.

Fox News kanalına yaptığı açıklamada Pompeo, İran’ın 40 yıl boyunca korku ihraç ettiğini ama Başkan Trump’ın rejimin bu tutumunu değiştirmeye kararlı olduğunu belirtti.

Söz konusu plan, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın takviye güç istemesinin ardından geliştirildi. Öte yandan ABD güçlerine dair haberler ve sızıntılar, çelişki arz ediyor. Nitekim bazı raporlarda, 5 bin askerden bahsedilirken bazı raporlarda 10 bin asker belirtiliyor.

Shanahan: Ne 10 bin rakamı doğru ne de 5 bin

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Amerikalı askerlerin sayısına dair yaptığı açıklamada, “Ne 10 bin rakamı doğru ne de 5 bin. Söyleyebileceğim tek şey, General McKenzie ile sürekli irtibat halinde olduğumdur” ifadelerini kullandı.

Bu hareketlilik ve planlarla eş zamanlı olarak Amerikalı yetkililer, İran’ın ve ajanlarının, Körfez’deki son saldırıdan sorumlu olduğuna dair kanaatlerini dile getirdi. Yetkililerin ifadesine göre soruşturmaların ilk sonuçları, BAE’nin Fuceyre Limanı’ndaki 4 yük gemisine ve Suudi Arabistan’daki petrol altyapısına yönelik saldırılarda, İran’ın parmağı olduğuna işaret ediyor.

“ABD İran ile savaş peşinde koşmayacak”

Pentagon Sözcüsü Kumandan Rebecca Rebarich, Şarku’l Avsat’ın sorularına yanıt olarak, Savunma Bakanlığı’nın uzun vadeli açık bir siyasi krizin yaşandığı bir durumda gerçekleştirdiği operasyonları ve askeri planlamaları tartışmayacağını ifade etti. Sözcü, açıklamasının devamında, “Bizim verdiğimiz karşılık, bölgedeki çıkarlarımızı ve halkımızı koruma konusundaki istek ve kararlılığımızın göstergesi mahiyetindedir” diyen Shanahan’ın açıklamalarını hatırlatarak, ABD’nin İran ile bir savaş peşinde koşmayacağını söyledi. Sözcü, ayrıca İran’ın tepkisini ve İran’ın askeri baskıların gölgesinde müzakereye yanaşmayacağını belirten İranlı liderlerin açıklamalarını değerlendirmekten kaçınarak, işin sonucunun İranlıların kendisine döneceğini ifade etti.

Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen bir e-postaya yanıt olarak Albay Patrick Ryder, Amerikan planlarının detayları hakkında açıklama yapmayı reddederek, Genelkurmay Başkanlığı’nın genelde olası planları ve askeri operasyonları tartışmadığını söylemekle yetindi.

Askeri kaynaklar, İran tarafından daha fazla asker ve teçhizat gerektiren yeni bir tehdit olmadığını söyleyerek, önerilen güçlerin savunma güçleri olacağını belirtti. Kaynakların belirttiğine göre plan, ek Patriot füze platformları, daha fazla denizaltı, seyir ve Tomahawk füzesi, İran’ı gözetleme çabalarını güçlendirmek amacıyla daha fazla askeri ekipman içerecek.

Patrick Shanahan, geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, Pentagon’un mevcut hedefinin İran’ı olumsuz değerlendirme yaklaşımından uzak tutmak olduğunu söyledi.

Savunma Bakanlığı’nın (Mart ayı sonunda yayınlanan) açıklamasına göre Güney Asya ve Ortadoğu’nun farklı ülkelerinde yaklaşık 30 bin Amerikan askeri olup, bunların çoğu, Afganistan (14 bin asker), Irak (5 bin asker), Suriye (yaklaşık 3 bin asker) ve Türkiye’de (bin 600 asker) bulunuyor. Bunların yanı sıra Bahreyn’de deniz üssü ve Körfez bölgesinin genelinde de ABD üsleri mevcut.

Pompeo’dan Obama eleştirisi

Pompeo, Fox News kanalına verdiği röportajda, Obama yönetiminin İran’a yönelik davranışını eleştirdi. Önceki yönetimin tavrının İran’ın terör tehdidini yöneltme gücünü artırdığına dikkat çeken Pompeo, “Önceki yönetim farklı bir yol izledi ve İran’a 100 milyar dolarlık destek sağladı. Bu destek, bugün şahit olduğumuz üzere İranlı terörist ekibin elini güçlendirdi. Başkan Trump ise tamamen başka bir yol takip etti. Biz, İranlıların nükleer programlarını durdurma, nükleer silaha erişimlerine engel olma, füze programı geliştirme ve terör saldırıları gerçekleştirmelerini önleme konusunda kararlıyız. İranlılar, ABD yaptırımlarıyla hedeflenen çabaların öncesindeki uzun terör tarihleri boyunca 600 Amerikan askeri öldürüp bir elçilik patlattılar. Mesele yalnızca yaptırımlar değil; mesele, Tahran’daki teokratik rejimin doğası. Biz bu rejime karşı savaşmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

‘Obama yönetimine ‘İran destek’ suçlaması’

Pompeo, İstihbarat Komisyonu Üyesi Dianne Feinstein’ın İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile olan ilişkisinden ötürü övünmesi ile önceki Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İran rejimine Trump yönetimi sona erene kadar 4 yıl beklemesi yönünde tavsiyede bulunmasını hatırlatarak Obama yönetimi yetkililerini İran’a destek olmakla suçladı.

Pompeo konuya ilişkin olarak, “Evet, Münih’teydim. Orada yalnızca John Kerry’yi değil Wendy Sherman ve Ernest Moniz’i de gördüm. Bu korkunç anlaşmayı ortaya süren tüm çete, orada İranlı liderlerle görüştü. Ne söylediklerine dair detay veremeyeceğim” sözlerini sarf etti.

Pompeo, ayrıca geçtiğimiz Salı günü, Shanahan ve Danford’un Senato’ya ifade verdiği zamanda Wendy Sherman ile birlikte, İran’a dair Demokrat milletvekillerine ifade sunan önceki CIA Direktörü John Brennan’a da saldırarak, “Bu terörist rejimin büyüdüğü bir zamanda Merkezi İstihbarat Teşkilâtı’nı (CIA) yöneten adam budur” dedi.

Pompeo: Sahneyi terk etme zamanı geldi

Tavizsiz bir ses tonu ile her Amerikalının ABD’nin dış politikasına destek olması gerektiğinin altını çizen Pompeo, önceki yönetimin yetkililerine seslenerek, “Sahneyi terk etme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

“İran tehditleri henüz ortadan kalkmadı”

Öte yandan ABD’nin İran Özel Elçisi Brian Hook, el-Hurra kanalına yaptığı açıklamada, ABD’nin bölgede yarattığı alarm durumuna yol açan İran tehditlerinin henüz ortadan kalkmadığını söyledi.

Hook, ‘Washington’ın güçlerini Körfez’e gönderme konusunda hızlı davranmasının, İran’ın planlamış olduğu saldırıları önlemeye katkı sağladığını’ belirtti. Açıklamasının devamında ise Pentagon’un yaşanan her yeni gelişmeyi açıklayacağını ve ABD’nin İran’ı caydırmak için askeri bir operasyona gerek olmaksızın diplomasi ve çeşitli yollardan baskı uygulayabildiği sürece bölgede askeri bir operasyon istemediğini ifade etti.

Hook, geçtiğimiz hafta BAE ve Suudi Arabistan’daki petrol tankerleri ve borularına yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin soruşturmaların, Norveç’in de dahil olduğu ilgili üç ülke tarafından halen yürütüldüğüne işaret etti.

Hook: Kongre üyeleri ile Başkan Trump arasında anlaşmazlık yok

Kongre üyeleri ile Başkan Trump yönetimi arasında bir anlaşmazlığın olmadığını söyleyen Hook, Yönetimin yaptığı işlere bazı üyelerin karşı çıktığı yönündeki iddiaları ‘saçma’ olarak nitelendirdi.

Kendilerinin yalnızca savunma eylemi gerçekleştirdiğine ve öncesinde diplomatik bir şekilde karşılık verdiklerine dikkat çeken Hook, İran’ı tehditlerin seviyesini artırmakla suçlayarak, “Biz, bize yönelik herhangi bir saldırıya şiddetli bir şekilde cevap vereceğimize dair açık bir mesaj iletmiştik” ifadelerini dile getirdi.

“Trump, İran ile telefon görüşmesi planlıyor”

ABD’nin İran Özel Elçisi Brian Hook, son olarak, “Trump, İran ile alternatif bir anlaşma arayışı içerisinde. Zira önceki anlaşma, bölgenin güvenlik ve istikrarı aleyhineydi. Başkan, bir telefon görüşmesi yapmayı bekliyor” dedi.