Kanada da Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı.

 

img_7637-1

METİN ÇİYAYİ MEZOPOTAMYA 24 & Sİ NEWS- TORONTO

Kanada’nın en büyük şehri Toronto da kitlesel bir katılımla NEWROZ kutlandı. Kürdistan tarihinde önemli bir yer Tutan, direniş ve kahramanlık ateşi Kanada da yaşayan Kürdistanlıların kalbinde yandı.

Bu yılda da diğer yıllar gibi NEWROZ ateşi insan bedeniyle alevlendi. Kürt halkının direniş ve kahramanlık bayramı olan NEWROZ bu yılda yeni kahramanlarını yarattı. Birçok insan değişik biçimlerde fedai eylemi yaparak fiziki yaşamına son verirken, ölümsüzleştiler. Uğur Şakar (43), Zülküf Gezen (33) Ayten Behcet (24) Zehra Sağlam (23) Medya Çınar (24) Siraç Yüksek yaşamına son verenlerden birkaç isim. Daha kaç kişi yaşamına son verecek, kaç şahadete ulaşılacak belli değil. Zira Tecavüz Cumhuriyetinin katı faşizan tavrı devam ediyor ve yakında açlık görevinde bulunanlardan da ölecek. Katil devlet daha kaç kişinin ölümüne seyirci kalacak beli değil.

img_7634-2

Kürdistan’da, Türkiye ve dünyada bu koşullarda NEWROZ kutlandı. Birçok ananda Newroz görkemli kutlansa da buruktu. Özellikle Kürdistan’ın Başkenti Amed’te kutlanan Nevroz’a yüzbinlerin katılması T.C devletine ve onun kayyumcu başı Erdoğan’a iyi bir yanıttı.

Kanada da Toronto’da olduğu gibi, MontrealEdmonton, Calgary, Hamilton ve Vancouver da kutlandı.  Binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamaları Tecritte karşı şahadete ulaşan Ölümsüz yaşam sevdalılara adandı.

Tecridin kaldırılması talebiyle Güven öncülüğünde 146 gün önce başlayan açlık grevi, cezaevlerinde de devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde tecritte karşı devem eden açlık görevi Kanada’da da Gazeteci, eğitmen Yusuf İbo devam ediyor. Gazetemiz baskıya girdiğinde Yusuf İbo açlık görevinin 80 günündeydi.

img_7635

Kanada’nın Toronto Newroz Kutlaması bir dakikalık saygı duruşu ve Kanada ve Kürdistan ulusal marşlarının okunmasıyla başladı. Newroz konulu sinevizyon gösterimi ile devam eden kutlamada Eşbaşkanlar Songül Ateş ve Gökhan Özbay, Kürt halkının Newroz bayramını kutladıktan sonraSema Civak eşliğinde çocuk korosu sahne aldı. Her yıl olduğu gibi yine sahnenin gözdeleri Minik sanatçılardı.

Çocuk korusunun ardından Rojova Demokratik özerk yönetimi Avrupa sorumlusu sloganlarla sahneye davet edildi. Halkın bayramını kutlayan Sinem muhamedi; ‘Rojava da Aiaş’a karşı kazanılan zafer sadece DSG’nin zaferi değil, bir bütün olarak dört parçada yaşayan Kürdistanlıların ve Rojova’da bizimle birlikte kanını döken bütün halklarındır’ Diyerek sözlerini sördirdü; ‘Başta Kürt halkına ve müttefiklere teşekkür eden Muhammedî, asıl mücadelenin buğun başladığını ve bu mücadelenin karşısında sadece Diaş değil bizzat Erdoğan ve Türk devletinin bulunduğunu belirti. Rojova’da Diaş ve müttefikleri, yani insanlık düşmanları kaybetti, kazanan da sadece ve sadece insanlık oldu. Rojova zaferi hepimize kutlu olsun.’ Dedi.

img_7633

Sinem Muhamedi’nin ardından Wodbricdge Liberal Milletvekili Francasca Sorbara sahneye devat edildi. Kürdistan halkının Newroz’zunu kutlayan Sorbara Türk devletine çağrı yaparak; Bir an önce Kürt halkının üstündeki tecridin kaldırılmasını isteyerek, umudumuz Türkiye’nin bir an önce demokratikleşmesidir’ dedi. Konuşmasını NEWROZ PİROZ BE ‘diyerek bitirdi.

Liberal milletvekili Sorbaro’dan sonra Hozan Celal sahne aldı. Kürdi, Dimılki u Türki şarkıları seslendiren sanatçı büyük beğeni aldı.

Gece açlık görevinde ki Yusuf ibonun sahneye çıkmasıyla devam etti. Birçok sağlık probleminin olmasına rağmen açlık görevini sürdüren İbo Toronto Newroz ’una da katıldı. Sağlık problemlerine rağmen direncini koruyan ve direnmekte kararlı olduğunu belirten İbi ‘Ya tecritti Kıracağız ya kıracağız’ Diyerek “Kölelik geleneğine karşı özgürlük meşalesinin yakıldığı günden bu yana modern Dehaklara karşı Çağdaş Kawaların mücadelesi büyüyerek, Rahşan, Zekiye, Ronahi olup günümüzü aydınlatıp, güneşimiz oldu.

Asurluların Dehak’ına boyun eğmeyen Kawa’nın ruhuyla ölürken yaşatan Çağdaş Kawamız Mazlum Doğan’ın yaktığı özgürlük meşalesi, Amed meydanında, Zagros’ta, Dersim’de, Agırî’de, kalbimizde, beynimizde yanmaya ve diri duruyor.

Hak gaspına karşı hak mücadelesi veren, onursuzluğu dayatanlara karşı onuru yaşatan Kawa geleneğinin Apo’cu ruhla birleşerek Kürdistan topraklarında yaşadığı bir dönemde günümüz Dehaklarına karşı günümüz Ronahisi, Berivanı ve Seması olan Leyla arkadaşın Başkan Apo için yaktığı meşaleyi taşıyor olmanın verdiği onurla, tarihimizden aldığımız güçle, bugün bir kez daha güçlü olduğumuzu, haklı olduğumuzu hatırlıyor ve hatırlatıyoruz.

Özgür Kürdistan’da, özgür Önderlikle Amed meydanında yeni Newrozları karşılayacağımız günü sabırsızlıkla bekliyor ve bu Newroz’u Zülküf Gezen adıyla kutluyoruz. Newroz pîroz be.” Dedi.

Emerktar sanatçı ve Şehit babası olan Ozan Comert, Koma Nu ve Dezgin Batki sahne aldı. Kutlama halaylarla sona erdi.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.