Av. Abdulmenaf kiran: AKP Kürdistan da Büyük Yenilgiye uğrayacak.

Av. Abdulmenaf kiran

Yavuz Özcan Mezopotamya 24- Erdoğan’ın ’’ Kürdistan Kuzey Irak’ta oraya gidin’’ söylemine karşılık Kürdistan halkı sandıklara Gereken cevabı verecektir.

-Türkiye, Afrin’de izlediği politrikalar, Kürtlerin AKP ye karşı bir bloklaşma oluştu. Seçime bir hafta kaldı, analizlerinize göre muhalefet partilerin 31 martta durumları nasıl olur ?

Av. Abdulmenaf Kıran : Yerel seçimlerde, genel seçimlerde yapılması ardından İktidar partileri her zaman muhalefet partilerine göre, %10 biraz daha avantajlılardı. Bu yönüyle yerel seçimlerde çok büyük bir değişim beklememek gerek.

Büyük değişim beklemek hayalperestliktir. Öte yandan Türkiye’de siyaset çoğulcu değildir. Çok renklide değildir. Türkiye siyaseti tek bir rengin hafif açık tonlarından oluşuyor. Oda Milletçi sağın verdiği bir renktir. Bütün muhalefet partiler üniter bir yapıyı savunuyor. Muhalefet partileri, Kürtlerin inkarı üzerine kurgulanmıştır.

-Türkiye’nin büyük III. Muhalefet partisi olan HDP’de bunu savunuyor mu?

Av. Abdulmenaf Kıran: HDP Kürtleri inkar etmiyor ama diğer partilerden çok farklı bir seçenek sunmuyor. Kürtleri kendi kendini yönetme hakkını savunan bir parti değildir. Federasyon yada bağımsız bir Kürt devletini savunmuyor.

-HDP’nin Kürdistan ve Türkiye’nin bazı ilçelerinde oyların da bir değişiklik olur mu? HDP alacağı Belediye sayısını yükseltir mi?

Av. Abdulmenaf Kıran: Bu yerel seçimde HDP’nin alacağı oylar, eski yerel seçimlerle ve genel seçimlerle kıyaslanmaması gerekir. Çünkü bu seçimde hdp batı illerinin çoğunda aday göstermedi. Aday göstermediği yerlerde, kendi hanesine oy yazılmayacaktır. Burada ki oy kaybı HDP açısında bir oy kaybı olarak düşünülmemesi gerekir. Öte yandan Kürdistan’a geldiğimizde, HDP Kürdistan’da oy artırabilir.

Şu sebeple, birincisi güney Kürdistan’ın bağımsızlık referandumundan sonra, hükümetin MHP ağzıyla çok sert ve katı bir tutum alması ikincisi; Afrin’e girmesi Kürtlerin AKP ye karşı bir bloklaşma oluştu. Kürtlerin AKP’ye olan güveni sarsıldı. Eski AKP gözüyle bakmıyorlar artık MHP’li AKP’e olarak bakılıyor. Hükümettin küçük ortağı MHP’dir. Ama bugün aslında MHP karşımızda vardır .Tayyip Erdoğan çıkıp nereye gidiyoruz. Derken kızıl elmaya gidiyoruz diyor Afrin’e giderken. Turancılığı Çağrıştıran bir tutum. Turancılık MHP’nin tezidir. Kürt Kürdistan’dan bahsedilenler gidin Kürdistan istiyorsanız Irak’ın kuzeyinde bir Kürdistan var oraya gidin. Oysa Türkiye nüfusun 3te biri Kürt’tür bu realiteyi göz ardı etmemesi gerekir. AKP Kürt oylarını kaybediyor. HDP alternatif bir Kürt siyasetinin Kürdistan’da olmamasın kaynaklı güç alıyor.

-AKP ve MHP Türkiye genelinde oy kaybına uğrayacak mı ?

Av.Abdulmenaf Kıran: Türkiye genelinde AKP’nin oy kaybına çok büyük uğrayacağını düşünmüyorum. Kürdistan da oy kaybı var. Bunu CHP’nin Milliyetçi kesiminden oy takviyesi yapabilir. HDP zaten Kürdistan’da belediyelerin çoğunu almıştı bu ona yeterlidir. Muhalefette hepsi birbirine benzediği için iyi parti ve MHP bir elmanın iki parçası. Bir parçası, millet ittifakı başında sayılır. diğer parçası cumhur ittifakın başında. Şimdi bu iki ittifakın birbirinden ne farkı vardır, bir elmanın iki yarısı gibidirler. Ciddi bir ekonomik programları yoktur ne cumhur ittifakın var ne de millet ittifakın vardır. AKP’e ekonomiyi resmen çaldırtıyor şu sıralar Enflasyon alabildiğince yüksek hayat oldukça pahalı, işsizlik aynı şekilde.

Ekonomi bu devletin kuruluşundan bu yana hiç ulaşamadığı bir noktadadır. öte yandan hukuka duyulan güven azalmıştır. özel sektörün hukuka olan güven azaldığı özel mülkiyetin güvencesi kalmadı, hükümet tasarruflarıyla KHK’larla insanların mallarına el konuldu. Yüz binlerce insan KHK’larla işten atıldı. Bunlar tamamıyla bu hükümet için olumsuz puanlarıdır. Eğer hükümetin karşında gerçekten ciddi,doğru Türkiye gerçekliğine uygun bir programla yolla çıkmış güçlü bir muhalefet partisi olmuş olsaydı. Bu hükümet çok zor durumda idi. Ama Böyle bir muhalefet yoktur. Sanki, dostlar pazarda görsün şeklinde bir muhalefet vardır. Sert muhalefet yoktur. Buna karşılık çok sert bir iktidar baskısı vardır. Sesini çıkaranı fetöcü, PKK’ci bölücü, Terörist olarak ama kendisi tek başına bu ülkenin hamisidir. oysa böyle siyaset mi olur.
Bu ülkede herkes vatandaştır. fikirleri farklı olabilir fikir ve düşünce özgürlüğü olması gerekir. Özgürlükler, muhalefetler içindir, iktidarlar için değildir. Ama ülkemizde iktidarın her türlü özgürlüğü vardır muhalefetin özgürlüğü yoktur. Deyim yerindeyse bu ülkede‘’ köpekler serbest, Taşlar bağlıdır.’’dedikleri durum bu olsa gerek. İktidarın esasında uyguladığı ekonomik politikası , güvenlik politikası olsun gerek demokrasi olsun. Avrupa birliği projesi olsun bunlar bu halkı tatmin edebilen. geleceğe umutla bakmamızı sağlayabilecek politikalar değildir. Ne var ki bunun karşısında daha muhafazakâr daha gerici bir muhalefet vardır.

-Türkiye’de 31 marttan sonra bir moral oluşur mu?

Av. Abdulmenaf Kıran: Açıkçası biraz karamsarım çok büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Bir morallerin sandıklardan çıkacağına da inanmıyorum. Çünkü muhalefet ciddi bir zafer elde etmez. İktidarda ciddi bir zafer elde etmeyecektir. Diyelim %15 -%20 gibi bir gerileme olsaydı bu muhalefet için büyük bir zafer olacaktır. Yada muhalefet %30 oyunu artırsaydı buda muhalefet için büyük moral, motivasyon olabilirdi. Ama son verilere göre baktığımızda böyle bir şey göremiyoruz.

Hatta insanlarda bir seçim heyecanı da yoktur. Özellikle ben Van’da bir seçim heyecanı göremiyorum. Bir kere hem ciddi bir muhalefet ve farklılık yoktur. Hem de hükümet gerçekten hegomonik takılıyor. Her şeye hakim her şeyi bilen her şeyi kendisi yönlendiren olarak seçimlere dahildir.