İdlip’te Türkiye destekli Nureddin Zengi grubu kaybetti.

Yavuz Özcan

Beş gündür devam eden çatişmalarda bu şabah Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ile Türkiye destekli Nureddin Zengi Tugayları arasında süren çatışmalarda HTŞ galip geldi. Nureddin Zengi’nin İdlib’teki varlığına tamamen son veren HTŞ, Zengi Tugayları’na ait tüm karargahlara ve mal varliğinada el koydu.

Nureddin Zengi Tugayları’ndan geriye kalan 63 araçlık konvoy Türkiye ve ÖSO tarafından işgal edilen Efrin’e kaçmaya çalışırken, HTŞ grupları tarafından durdurularak, tüm araç ve silahlarına el konuldu ve cihatçi militanların büyük bölümu öldürüldü.

Rusya ise, HTŞ’nin kontrolü ele geçirmesinin ardından Nureddin Zengi’den ele geçirilen karargahlara hava saldırısı başlattı. Rusya’nın hava saldırısında HTŞ’nin 13 militani hayatını kaybettiği belirtildi.

Türki komutanlarin Sultan Murad Tugayı’nın Nureddin Zengi Tugayları’nın hezimetinden sonra İdlib’te HTŞ’ye karşı savaşmak üzere harekete geçirdiği de gelen bilgiler arasinda.Suriye ordusu ise saldiri için hazir beklediğini belirten bir ordu yetkilisi “zamani geldiğinde gerekeni yapacağiz” dedi.