Mezopotamya24 – Mısırlı bir kaynak, Esad’ın yaklaşmakta olan Arap zirvesine katılımının, Suriye’deki askeri pozisyonlarda İran’ın o ülkedeki varlığı ve bu konuda güvence vermesine bağlı olduğunu söylüyor.

Kahire’ye seyahat eden Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile bir araya geldi ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ve Mısır Genel İstihbarat Şefi Abbas Kamil ile bir araya gelecek.

Mısırlı bazı diplomatik kaynaklar, Tunus Dışişleri Bakanı’nın Kahire’ye, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Tunus’ta düzenlenecek olan Arap Zirvesi’ne katılımı konusunu ele almak için Kahire’nin daveti üzerine gittiğini söyledi.

el-Arabiya el-Cedid Gazetesi Londra baskısı bu kaynaklardan, Şükri’nin ve Kamil’in Esad’ın yaklaşan Arap Zirvesi’ne katılması konusunda Tunus Dışişleri Bakanı ile detaylı bir toplantı yapacağını ve o sırada Kahire’nin Arap ülkeleriyle bu konudaki görüşmelerin neticesini ona aktaracaklarını yazdı.

Mısır, BAE, Suudi Arabistan ve Bahreyn dörtlü koalisyonunun hareketlerinden haberdar olan Mısırlı bir kaynakta, “Esad’ın yaklaşmakta olan Arap liderler zirvesine katılımı, Suriye rejiminin taahhütlerine ve Suriye askeri pozisyonlarındaki İran’ın varlığı ve bu konuda güvence vermesine yönelik duruşuna dayanıyor” dedi. 

Bu kaynaklara göre Beşar Esad, Arap ülkelerinin talepleriyle aynı hizada olursa, başkentlerini derhal Suriye rejimine açacaklar ve Şam’la olan ilişkileri yeniden başlayacak.

Suriye’nin Kuzeyine Arap Kuvvetleri Gönderme Önerisinin Gözden Geçirilmesi

Bu habere göre Kahire ve Arap ülkeleri Amerika’nın, ABD güçlerinin yerini almak üzere Suriye’nin kuzeyine Arap güçleri gönderme önerisini de düşünüyorlar.

Bu kaynağa göre Kahire, Abu Dabi ve Riyad, özellikle Kürt bölgelerinde ABD kuvvetlerinin yerine Arap kuvvetlerini yerleştirmek için çeşitli alternatifleri gözden geçiriyorlar ve bu önerilerden biri de Kürtlerle koordine edilen Suriye kuvvetlerinin Arap mali desteğiyle ve uzman askeri denetiminde bu alanlara gönderilmesidir.

Diplomatik kaynaklar, Suriye’nin Tahran’la ilişkilerini gözden geçirme de dahil olmak üzere tüm seçeneklerin, Suriye’nin Arap ülkelerinin taleplerine verdiği yanıtlara bağlı olduğunu belirtti.

Arap Birliği, Suriye’nin sendika üyeliğini Kasım 2011’den bu yana bazı Arap ülkelerinin baskısı altında askıya almıştı.