ABD’de yayımlanan The Wall Street Journal Gazetesi’nde,  Michael R. Gordon,  Nancy A. Youssef ve Dion Nissenbaum tarafından kaleme alınan ortak makalede, Türkiye’nin, Suriye’de bir askeri harekat için ABD ordusunun desteğini aradığını yazdı.

Mezopotamya24– ABD’de yayımlanan The Wall Street Journal Gazetesi’nde, Michael R. Gordon, Nancy A. Youssef ve Dion Nissenbaum tarafından kaleme alınan ortak makalede, Türkiye’nin, Suriye’de bir askeri harekat için ABD ordusunun desteğini aradığını yazdı.

Makalede şu ana başlıklara yer verildi:

Üst düzey ABD yetkililerinden alınan bilgiye göre Türkiye, radikal İslamcı IŞİD örgütüne karşı yürütülen savaşta Türk ordusunun sorumluluğu ele alabilmesi için ABD’den hava desteği, ulaşım ve lojistik gibi alanların da dahil olduğu kapsamlı askeri destek talep ediyor.

Yetkililere göre Türkiye’nin talep ettiği destek o kadar kapsamlı ki, eğer ABD kabul ederse Amerikan ordusunun Suriye’deki varlığı tam da geri çekilme arifesinde eskisinden daha fazla hale gelebilir.

Türkiye’nin Suriye’deki ABD operasyonunu nasıl devir alabileceği konusunda görüşmeler Salı günü Ankara’da yapılacak. Toplantıya Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Birleşik Komutanlar Genel Başkanı General Joseph Dunford ve Dışişleri Bakanlığı Suriye Delegesi James Jeffrey katılacak.

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Suriye’de bulunan 2 binden fazla Amerikan askerinin yerine kısa süre içinde Türk ordusunun geçmesi konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşmaya vardığını söylemişti. Trump daha sonra verdiği bir demeçte, aniden açıkladığı bu planın yaratabileceği riskler yüzünden ABD askerlerini çekme işlemlerini yavaşlatmak istediğini belirtti.

Yetkililere göre halen yürürlükte olan, Suriye’deki ABD askerlerinin yerine Türk silahlı kuvvetlerinin gelmesi planı John Bolton tarafından Bakanlar Kurulu düzeyindeki çalışanlara gönderilen şifreli ve gizli bir mesajda detaylandırıldı.

Aynı mesajda Bolton, Trump hükümetinin Suriye’deki öncelikli hedeflerinin değişmediğinin de altını çizdi. Bu hedefler arasında IŞİD’i ortadan kaldırmak, İran kontrolündeki güçleri bölgeden uzaklaştırmak ve ülkedeki iç savaşa diplomatik bir çözüm aramak bulunuyor.

Trump’ın bu görevleri Türkiye’ye devretme kararına taraftar olanlar ABD temel stratejisinin hala devam ettiğini savunuyor.

Öte yandan hükümeti eleştirenlere göre de Beyaz Saray’ın hedefleri ile bu hedeflere ulaşabilmek için elde bulunan imkanlar arasında büyük bir uçurum var. Başkan Trump IŞİD’e karşı operasyonu devretme teklifini Erdoğan ile 14 Aralık günü yaptığı bir telefon görüşmesinden sonra kabul etti. Üst düzey makamlara yakın kaynaklara göre bu karar hem eski Savunma Bakanı Jim Mattis’i, hem de IŞİD’e karşı koalisyonda ABD’yi temsil eden Brett McGurk’u şaşırttı. İki isim de devam eden günlerde görevlerinden istifa etti.

ABD ordusundan üç yüksek yetkiliye göre Türkiye’nin yaşadığı lojistik ve politik sorunlar yüzünden Türk ordusunun ABD’nin Suriye’deki varlığının yerini alabilmesi mümkün değil. Bu düşünce hem ordu çevrelerinde, hem de çok sayıda istihbarat uzmanının raporlarında da hakim.

Başkan Trump ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi emrini verdi ve IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını açıkladı.

Ordu içinden yetkililere göre Türkiye’nin Fırat Nehri vadisine inerek IŞİD’in kalıntılarıyla savaşmak ve gerekli malzemeleri tedarik edebilmek için ihtiyaç duyulan lojistik kapasitesi bulunmuyor. Aynı zamanda, şu ana kadar ABD önderliğindeki koalisyon operasyonunda önemli bir yer tutan hava saldırıları konusunda da Türkiye’nin ne kadar yeterli olacağı konusunda şüpheler var.

Türk ordusunun, uzun zamandır IŞİD’e karşı mücadelede ABD askerleriyle birlikte savaşan Kürtleri hedef alacağı yönünde de korkular var.

Bu riskleri hafifletmek için Dışişleri Bakanlığı delegesi Jeffrey Türk ordusunun Kuzey Suriye’ye girmesini ancak Kürt kontrolündeki bölgelerden uzak durmasını sağlayacak bir plan üzerinde çalışıyor. Jeffrey aynı zamanda ABD’nin uzun zamandır işbirliği yaptığı Suriyeli Kürt milislerin komutanı General Mazlum Abdi’den de ABD stratejisi ortaya çıkana kadar Esad hükümeti ile masaya oturmamasını talep etti.

James Jeffrey, IŞİD’e karşı kurulan koalisyonda ABD temsilcisi olarak McGurk’un sorumluluklarını devralırken, Suriye politikası konusunda bir numaralı delege pozisyonunda görevine de devam edecek..

Yetkili bir kaynaktan alınan bilgiye göre Türkiye’nin talep ettiği, hava desteği dahil pek çok askeri yardımın sağlanma ihtimali düşük. “Kesinlikle bu seviyede bir destek sağlamayı düşünmüyoruz”.

Washington’daki Türk büyükelçiliğinde görevli danışman Emre Özkan askeri planlar konusunda bilgisi olmadığını söylerken, ABD sözcüsü General Dunford da “Sağlayacak bir desteğimiz yok” şeklinde konuştu.

Başkan Trump 19 Aralık tarihinde ABD önderliğindeki koalisyonun IŞİD’e karşı zafer kazandığını ilan etmiş olsa da, o tarihten bu yana örgüte karşı saldırılar yoğunlaştı. Alınan bilgiye göre 16-29 Aralık tarihleri arasında IŞİD’e karşı koalisyon güçleri tarafından 469 saldırı gerçekleştirildi. Hedefler arasında komuta noktaları, patlayıcı tesisleri, mühimmat depoları ve bir adet “silahsız uçak sistemi” vardı. 9-15 Aralık tarihleri arasında 208 saldırı düzenlenmişti.

ABD aynı zamanda ülkeden ayrılacak kuvvetlerin saldırıya uğrama ihtimali karşısında bölgeye savaş gemileri de sevk etmeyi düşünüyor. Savaş bölgelerinden ayrılan askerler taşınma işlemi sırasında daha savunmasız olurlar. Bu nedenle de helikopter, uçak ve yüzlerce asker taşıyabilen gemiler bu riskin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama hükümeti döneminde de IŞİD’e karşı savaşı devir almayı önermişti fakat o dönem görev yapan yetkililer Türkiye’nin bu sözü tutamayacağını ve şimdi olduğu gibi hava desteğine ihtiyaç duyacağını düşünmüştü.

Alınan bilgiye göre “Pentagon yetkilileri Türklerin IŞİD’e karşı karadaki kapasitesi konusunda da şüphe duyuyor”.