ABD en üst düzeyde Rojayi ziyaret edecek

Mezopotamya24-Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford Suriye özel temsilcisi James Jeffrey ilk kez resmi olarak Rojava‘ya gidecekler.

Hava sahasının kapatilmasi dahil tüm konular masaya yatirilacaği belirtiliyor.

Öte yandan Rojava yönetimi siyasi partilerin Rojava’da büro açmalarına izin verdiklerini duyurdu. Rojava’daki ruhsatsız partiler bugün itibariyle büro açabilecek Siyasi Partiler İşleri Komitesi,  KNK’nin Kürdler arası diyalogların gerçekleşmesi için bulunduğu talebe ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Özerk Yönetim’den ruhsat almayan partilerin bugün itibariyle bürolarını açabileceği belirtildi.

Özerk Yönetim Yasama Meclisi’ne bağlı Siyasi Partiler Komitesi Eşbaşkanlığı tarafından bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada, ‘Özerk Yönetim’e çalışma izni başvurusunda bulunmayan tüm partiler Rojava’da ofis açabilir’ denilerek, tüm tarafların bu karara bağlı kalmaları istendi.

Açıklamada ayrıca, bu kararın ulusal çıkarların korunması ve Kürdistan Ulusal Kongresi’nin (Kongreya Netewî ya Kurdistanê – KNK) Rojava’da taraflar arasında bir diyalog ve birlik oluşturma çabalarına bir cevap olarak alındığı belirtildi.

Kürdistan Ulusal Kongresi Rojava Temsilciliği, bir kaç gündür Rojava Kürdistan’ındaki siyasi partiler arasında bir diyalog oluşturma girişimlerinde bulunuyor.

KNK Başkanı Ebdülkerim OmerK24’e yaptığı açıklamada, KNK’nin Rojava’da bir birlik oluşturma ve siyasi partiler arasında bir diyalog oluşturmak amacıyla bağımsız 5 kişiden oluşan bir komite oluşturduğunu belirterek, “Türkiye’nin tehditleri ile yüzyüze olduğumuz bu kritik ve zor dönemde elde ettiğimiz kazanımları korumak için Rojava’daki siyasi partilerin diyalog halinde olması ve birlikte hareket edilmesi çok önemli” ifadelerini kullanmıştı.

KNK dün Rojava’nın Qamişlo kentinde bir basın toplantısı düzenlemiş, Özerk Yönetim ile yaptıkları görüşmede birkaç konuda uzlaşı sağladıklarını ve bu konulardan biri olarak, Rojava’daki tüm siyasi partilerin ofislerini açıp, serbestçe çalışmalarını yürütebileceğini açıklamıştı.