Silopi’de katledilmelerinin üzerinden 3 yıl geçen 3 Kürt kadın siyasetçi Sêvê Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma dosyasında, her 3 kadının da özel hareket polisleri tarafından “şüphe” üzerine katledildikleri ortaya çıktı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 4 Ocak 2016 tarihinde, başka bir mahalleye geçmek isterken zırhlı araçtan açılan ateş sonucu vurulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Sêvê Demir, Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın katledilmesinin üzerinden 3 yıl geçti. Ancak aradan geçen bunca zamana rağmen, sivillere destek olmak amacıyla kentte bulunan kadın siyasetçilerin katledilmesine ilişkin başlatılan soruşturmalarda herhangi bir ilerleme kaydedilmedi.
‘Şüphe’ sonucu katledilmişler
Failleri ortaya çıkarılmayan kadın siyasetçilerden Pakize Nayır’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturmada ise dikkat çekici bir detay göze çarptı. Mezopotamya Ajans’ta (MA) yer alan haberde Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “yetkisizlik” kararı verilerek, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dosyada, 3 kadın siyasetçinin katledilmesinin, “şüphe” üzerine gerçekleştiği bilgisine yer verildi.
Söz konusu bilginin yer aldığı “Ölüm Muayene Tutanağı” kısmında şu ifadelere yer verildi: “Silopi ilçesi Aras kargo yanındaki dere yatağının içerisinde ve İpekyolu Caddesine yaklaşık 150-200 metre  uzaklıkta kuzey yönünde özel hareket polisleri tarafından durumları şüpheli 5 ya da 6 kişinin görüntüsünün alındığı, daha sonra özel hareket polisleri tarafından silah kullanılarak bu şahıslardan bayan olan 3’nün etkisiz hale getirildikleri ve ölü olarak ele geçirildikleri, ayrıca şahıslardan bir tanesinin altında çamurlu vaziyette kaleşnikof şarjörü elde edildiği hususları görevli kolluk amiri komiser yardımcısı T.A. ve kolluk memuru O.C. tarafından saat 22.30 sıralarında Cumhuriyet Savcısı M.E.E. bildirildi.”
İlgili bölümde yer alan “kaleşnikof şarjör”ün kime ait olduğu bilgisine yer verilmemesi de dikkatlerden kaçmadı.
(JINNEWS)