İdlib’te cihatçılar arasındaki çatışmaların şiddetlendiği haberleri geliyor.

Yavuz özcan

İdlib’te Türklerin desteklediği cihatçı gruplar ile Suudilerin desteklediği HTŞ arasındaki çatışmalar devam ediyor. Her iki taraftan onlarca cihatçının öldüğü belirtiliyor ve atışmalar, farklı bölgelere yayılarak devam ediyor.

Son çatışmalarda her iki taraftan 80’ni aşkın cihatçının öldüğü belirtiliyor.

Bölgedeki gazeteciler salı gününden bu yana Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ile Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) arasında şiddetli çatışmalar Halep ve Hama’ya da sıçradığını belirtiyorlar. HTŞ’nin ilerleyişini sürdürerek, 19 belde ve köyü ele geçirdiğini belirtiliyor.

HTŞ’nin Pazartesi günü UKC’ye bağlı Nureddin el Zenki grubu tarafından 2 HTŞ yöneticisinin öldürülmesi ardından karşı saldırıya geçtiği belirtiliyor.

Yerel kaynaklar ve bölgede bulunan gazeteciler HTŞ’nin sabah saatlerinde onlarca askeri araçla İdlib’in güneyindeki Tiremle, Keraa, El Feqi, Um Sir ve Şex Mustafa çevresindeki hayvan pazarı, Erneb bölgelerine, yine İdlib kırsalındaki Cebel Şehşebo’nun El Musterihe, Şolin, El Derona, Mezret El Casim ve Ceb Sileman bölgelerine saldırı gerçekleştirdiğini ve onlarca yerleşim yerini ele geçirdiğini belirtiyorlar.

Suudi ve Misirli askerlerinde HTŞ’ içinde yer aldıkları ve saldirilari yönettiklerini hem Suriye askeri yetkilileri, hemde bölgedeki kaynaklar iddia etmekteler.