ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’daki kabine toplantısı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Mezopotamya24-ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’daki kabine toplantısı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suriye’den çekilme konusunda çekilme sürecinin zamana yayılacağını ve Kürt güçleri de korumak istediklerini belirtti.

Trump iki hafta önce Suriye’den çekilme kararını duyurmuş, sonrasında Kongre içinde hızlı bir çekilmenin olası sonuçları konusunda endişelerini dile getiren pek çok kişinin eleştirilerinin hedefi olmuştu.

Hiç bir zaman 4 ayda çekileceğiz demedim

Trump, Suriye’den çekilme konusunda hiçbir zaman dört aylık bir takvim vermediğini söyledi, çekilme sürecinin zamana yayılacağını belirtti. Trump, ABD’nin Suriye’de sahadaki müttefiki konumunda olan ve Türkiye’nin saldırmakla tehdit ettiği YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne de değindi, ABD Suriye’den çekilse bile Kürt güçleri korumak istediklerini belirtti.

“Hükümet gerektiği kadar kapalı kalacak”

Trump’ın gündeminde 12 gündür kısmi olarak kapalı olan hükümetin yeniden açılması çabaları da vardı. Hükümetin uzun süre kapalı kalabileceğini söyleyen Trump “Hükümet gerektiği kadar kapalı kalır” mesajını verdi.

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırına duvar projesi için Kongre’den 5 milyar dolarlık bütçe talebinde ısrarcı olmuştu. Demokratlarsa yarın Temsilciler Meclisi’nde sınır güvenliği için 1,3 milyar dolarlık bütçe öngören ve duvar projesi için fon içermeyen bir tasarıyı oylayacak.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’nunsa bu tasarıya onay vermemesi bekleniyor. Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell “Biz imzalamayacağı bir tasarıyı Başkan’ın önüne götürmeyiz” mesajını vermişti.