Gelişmeler o kadar hızlı ki insan aklı kavramakta adeta zorlanıyor. Trump on gün önce görünür de hiç kimseye danışmadan geri çekiliyoruz dedi. Şaşırmayan kalmadı. Müttefikleri anlamakta zorlandılar. Pentagon habersizdi. Mattis istifa etti. Ardından Mc Gurk görevini bıraktı.

Hüseyin Çatal-Mezopotamya24

Peki Suriye den ayrılmak Orta-Doğu´yu terk etmek anlamına mı geliyordu? Herkesin sorduğu soru buydu. Cevaplar veriliyor, kafalar yoruluyordu. Kimine göre evet ABD çekiliyordu.

Sahi gerçek bu muydu?

Ben bu geri çekilmeyi ABD nin Türkiye´yi tercih etmesine bağlamıştım. Ve hala da bu düşünce deyim. ABD Türkiye´yi tercih etmişti. Kürd güçleri Trump için önemsizdi. Hiç bir anlamı yoktu. Trump Türkiye´yi yanına almak istiyordu ve bunun ilk adımını atmıştı.

Ne olacaktı?

Türkiye Rojava´ya girecek, işgal edecekti. Buna karşılık ABD´nin Orta Doğu daki müttefiki görevini üstlenecekti. Plan buydu. Kürdler üzerinden Orta Doğu da kalmak sorun ve masraflıydı. Türkiye daha ucuz bir partnerdi. Yine silahlarını da Türkiye ye satacaktı. İran´a ve Rusya´ya karşı ABD nin yanında yer alma sözü de belki verilmişti.

Ne oldu?

Rojava yönetimi ABD çekilme kararına usta bir manevra ile cevap verdi. Suriye hükümetine gel sınırlarını koru çağrısı yaptı. Bunu hiç kimse beklemiyordu. ABD, Türkiye, İsrail bunu beklemiyordu. Suriye bu çağrıya olumlu cevap verdi. Askerlerini Menbic´e gönderdi. Bunu Rusya´nın onayı olmadan yapamazdı. Gerçekte buydu. Türkiye birden Suriye, Rusya ve İran karşısında kendisini buldu.

Sadece Türkiye değil. İsrail de rahatsız oldu bu durumdan. İran´ın etkisi Suriye de daha da kökleşecekti. İran´ı Suriye den koparıp atmak artık bu durumda imlansız hale gelecekti. Kartlar karılmış, fakat istenilen kart çekilememişti. İşte sorunda o andan itibaren başladı. Türkiye apar topar Moskova ya gitti. Amaç Rojava´ya saldırı izni almaktı. Bu izin çıkmadı.

Çıkmayınca ABD nin veya Trump ekibinin planı suya düşmüş oldu. Tam da Moskava toplantısından sonra birden ABD deden hızlı çekilme olmayacak sesleri yükseldi. İşler Trump ekibinin istediği şekilde yürümüyordu. Türkiye Rojava´ya giremezse, ABD Suriye de yenilmış olacak ve bir daha Orta-Doğu da sözünü kimse dinlemeyecekti. ABD nin itibarı ayaklar altında kalacaktı. Trump´ın Erdogan sözünün eri İSİD´i bitirecek sözlerinin anlamı kalmamıştı. Derhal müdahale gerekiyordu. ABD planlarını hayata geçirmek için kalmalıydı. İyi güzel de bu nasıl olacaktı, Trump´ın söylediklerinden hızlı bir şekilde vaz geçtiğini biliyoruz. Fakat bu sefer durum hiç de öyle değildi. Alınmış stratejik bir karar vardı. Dış işleri bakanını bile feda eden Trump vardı. Onuru korunmalıydı. Bunun ıçinde sözde aracılar ortaya çıktı “Trump´ı ikna etti”. Masal böyle anlatıldı.

Fakat gerçek ikna edilme değildi. Gerçek evde ki hesabın Pazar da bozulmasıydı. Bozan Rojava yönetimi oldu. Rusya bu fırsatı çok iyi kullandı. Hızlı hareket etti. Unutmayalım Trump çekilme kararı verdikten sonra Türkiye hemen o gece girmeye karar vermişti, hatta bu karar ortak karardı. Trump birden Türkiye´ye biraz bekleyin demişti.

Neden?

Rusya´ nın itirazı olabilir mi? Neden olmasın. Hemen ardından Türkiye nin Moskava kapılarına dayanması bu itirazdan kaynaklı olabilir mi?

Bu arada bir Çin uzmanın Türkiye gücünden büyük işlere kalkışması kendisine zarar verebilir açıklaması gelmişti. Ciddiye alınmalıdır. Türkiye´ye yapılmış açık uyarıydı. Şimdi ABD çekilmeyi 4 ay uzattığını ilan etti. Amaç Kürdlerin korunması mı? Yoksa yeni bir pazarlık dönemi mi başladı?

Pazarlık Rusya ile yapılıyor.

Bahar ile birlikte yeni bir oldu bitti ile Rojava karşı karşıya kalabilir. Türkiye de Ordu içinde yaşanan Rojava´nın işgali ile ilgili görevden alınmaların yapıldıği da madalyonun diğer bir yüzüdür. 2. Ordu Komutan´ı Rojava´ya işgalin bahara ertelenmesini istemiş. Bu yüzden görevden alındığı haberleri servis ediliyor. Türkiye´nin acelesi vardı. Derhal girmek gerekiyordu. Zaman kaybı ölümcül dü. ABD nin yerini alaması gerekiyordu. Ama olmadı YPG ve Rojava yönetimi daha hızlı ve akıllı hareket etmişti.

Kürdlerin bu pazarlığın sonucunu beklemek gibi bir lüksü yoktur. Rojava´nın işgali Erbil´i düşürür. Genel Kürd kazanımlarına zarar verir. Türkiye ile ilişki içinde olan Kürdler de uyarılmalıdır, bu tutumlarını terk etmelidirler. Türkiye´nin hiç bir Kürde faydası yoktur. Rojava da kürdlerin birliği sağlanmalıdır. Zaman hızlı geçiyor. 4 ay kısa bir zaman dilimi. Bu 4 ayda sürmeyebilir.