An itibarıyla İdlib’de çatışmalar çok şiddetlenmiş durumda. Şehir merkezinde bir çok yerin yandığı belirtiliyor.

Yavuz Özcan-Mezopotamya 24

An itibarıyla İdlib’de çatışmalar çok şiddetlenmiş durumda. Şehir merkezinde bir çok yerin yandığı belirtiliyor. Türkiye’nin kendi yanlısı cihatçı grupların HTŞ ile girdikleri çatışmaları yönetmesi sonrası, güvenilir kaynaklar İdib’de cihatçılar arasında devam eden çatışmalara Mısır ve Suudi askerlerinin de HTŞ cephesinde görüldüklerini belirtiyorlar.

Suudilerin desteklediği HTŞ’nin diğer cihatçı örgütlere savaş açmasının bu destek sonucu olduğunu belirten bazı Suriyeli askeri yetkililer de bu bilgilerin kendilerinde de olduğunu belirttiyorlar.

Şimdiye kadar Suuidiler tarafından maddi olarak desteklenen HTŞ’nin Mısır ve Suidiler tarafından askeri destek alması sonrası başlattığı ve halen devam ettirdiği saldırın İdlib cephesinde önemli değişimlere yolaçacağı belirtilmekte.

El Kaide bağlantılı Hey’et Tahrir’uş Şam (HTŞ), Halep’te Türkiye destekli cihatçıların elindeki bölgelere operasyon başlatarak 5 kasabayı ele geçirdi.

İki Hey’et Tahrir’uş Şam yöneticisinin öldürülmesinin ardından, El Kaide bağlantılı örgüt, Türkiye destekli cihatçıların kontrolündeki yerlere operasyon başlattı.

Yerel kaynaklar Nureddin ez-Zengi ile girdiği çatışmaların ardından Halep’in batısında bulunan Deret İzze ve diğer 4 kasaba HTŞ kontrolüne geçti.

Son iki haftada 17 HTŞ üst düzey yöneticisi suikastler sonucu öldürüldü.

İdlib’de binlerce silahlı HTŞ milıtani bulunmakta. HTŞ ve ÖSO’cular arasındaki çatışmalar şiddetli bir şekilde sürdüğünü Suriyeli yetkililerde teyid etti.

Cihatçılar bölgenin kontrolü için birbirleriyle çatışırken, HTŞ yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen peş peşe suikastlar sebebiyle HTŞ ile diğer örgütler arasındaki gerilim şiddetli çatışmalara dönüştü.

Yerel ve askeri kaynaklar Türk istibahrat birimlerininde çatışmalarda aktif rol aldığını belirtirlerken,İdlib merkezinde bulunana Tür askerininde şehir merkezinde HTŞ’ye ait bazı kontrol noktalarını kaldırmak diğer cihatçı gruplara devretmesini istediğini,HTŞ’nin ise bunu kabul etmediği belirtiliyor.