Türkiye´nin amaçı Kürde anasını göstermemek. Kürdlerin tüm kazanımlarını yok etmek. Kendi deyimleri ile “temizlik” yapmaktır.

Hüseyin Çatal-Mezopotamya24

Rusya Menbic’e Suriye ordusunun geçtiğini açıklayınca, sanırım şok geçirmişlerdir. Türk heyetinin sinirlerini hayli bozmuştur. Öyle ki, Rusyanın yanlış bilgi verdiği bilgilerini basın üzerinden piyasaya sürdüler.

Suriye savaşın da Türkiye çetelerin hamisi. Rusya Suriye rejimini koruyor. Aslında taraflar Astana da buluşsalarda savaşta aynı tarafta değiller.

Suriye savaşında rakiptirler. Bunu İdlip üzerinde yapılan anlaşmadan da anlamak zor değil. Türkiye´nin çeteleri durdurması için Rusya Afrin’i TC ye bıraktı. Afrin karşılığında İdlip temizlenecekti.

Putin bu tip pazarlıkları ne kadar sever bilmiyoruz. KGB geleneği içinde pişmiş Putin altında kalmaz. İstihbarat gelenekleri böyledir. Karşı tarafın ataklarına cevap vermeyen İstihbarat yenilgi psikolojisi ile yaşar. Sabırlıdırlar, fakat fırsat ellerine geçince cevap verirler, intikamlarını alırlar. Putin bu geleneği güden biridir. TC aynı pazarlığı Menbic üzerinden yapmak için apar topar Moskava´ya gitti. Fakat bu sefer elindeki kartlar zayıftı.

Menbic´e karşı bu sefer ne verecekti? Soru buydu. Torbasın da ne vardı? İdlip te verdiği sözleri yerine getirmemişti. Çetelerin ağır silahları toplanmış değildi. ABD ile Patriot anlaşması yapmış. Peki S 400 ne olacaktı? Onları da belki alaçaklarını söylecekler. Fakat buna Rusya´yı değil bir çocuğu bile ikna edemezler.

TC nin durmadan çeteleri ve ABD ile ilişkileri öne sürerek Rusya dan taviz koparmasının da bir sınırı olmalı. Sanırım bu sınıra doğru hızla yaklaşıyoruz. TC´nin çeteleri koz olarak öne sürmesi artık bozulmuş turşu tadı veriyor. Rusya´nın ağız tadı bozuluyor.

Çeteleri örgütleyip silahlandırması Suriye nin geleceğini tehdit ediyor. Bu çeteler Rusya ´nın Suriye deki varlığı içın de artık tehdit olmaya başlıyor. Bu durum Rusya´nın sinirlerini geriyor.

Erdoğan kendisini çok akıllı sanıyor. İki dev arasında dengeler kurarak ilişkilerini sürdürmenin peşinde. Bu mümkün değil. Bir Cambaz bile aynı anda iki ipte oynama becerisine sahip değil.

Rusya daki toplantıdan TC nin istediği sonuç çıkmadı. Yapılan açıklamalar yuvarlak kelimeler ile geçiştirildi. TC tüm terorist örgütlere karşı mücadeleden bahsederken. Rusya Terör örgütlerine karşı mücadele konusunda birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Rusya YPG ve SDG yi terör örgütü olarak görmediğini ve Türkiye ile Suriye konusunda farklı düşündüklerini daha önce açıklamıştı. Bu düşüncesinden vazgeçmemişse. Rojava´ya karşı saldırı en azından şu an onay almış değil. Yine Rusya’nın TC’nin hava sahasını açma talebine olumsuz cevap verdiği de gelen haber arasında. Rusya hava sahasının kontrolü koalisyon güçlerinin denetiminde demiş. Topu Koalisyon güçlerine atmış gözüküyor. Ve yine Suriye güçleri Menbic´te açıklaması. Orası bizden sorulur demektir. TC Moskava dan eli boş dönüyor. Görünen resim bu.