YANDAŞ ŞİRKETLER İHALE REKORTMENİ

Mezopotamya24-Limak Holding, Cengiz Holding, Kolin, Kalyon ve MNG, dünyanın en fazla kamu ihalesi alan 10 şirketi arasında

Rize Havalimanı’nın ihalesi AKP’nin torpilli havuz şirketi Cengiz Holding’e verilmişti. Cengiz Holding ihaleye katılan firmalar içerisinde en düşük teklifi vermişti. Öte yandan gazeteci Çiğdem Toker, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklif veren Cengiz İnşaat’ı sözleşme imzalamaya çağırdığını iddia etmişti.Dünya Bankası verilerine göre altyapı yatırımlarında en fazla ihale alan ilk 10 şirket arasında Limak Holding, Cengiz Holding, Kolin, Kalyon ve MNG Holding de bulunuyor.

Dünya Bankası raporunda, şirketlerin projelerin en az yüzde 15’lik hissesine sahip oldukları belirtildi.

Türkiye altyapı yatırım listesinde 143 milyar dolar ile Brezilya, Hindistan ve Çin’den sonra dördüncü sırada, altyapı projeleri sayısı bakımından ise Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Arjantin’den sonra geliyor.

Euronews’ta yer alan habere göre, en fazla yatırım yapılan altyapı alanları ise elektrik, yol, su ve kanalizasyon, liman, doğal gaz, havaalanı ve demiryolu hatları olarak sıralanıyor.

Altyapı yatırımlarında ilk 10’a giren Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG adlı Türk inşaat firmaları ‘Avrupa ve Orta Asya’ bölgesinde ise en fazla proje alan, yatırım yapan ya da yatırım yapma taahhüdünde bulunan şirket listesinde ilk sırada yer alıyor.