Trump gündemınde Meksika sınırı var

Mezopotamya24-ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’de demokratlar bir duvar inşası finansmanına onay vermezse, ABD ile Meksika arasındaki sınırı kapatma tehdidinde bulundu.
Kongre’deki anlaşmazlık, 22 Aralık’tan bu yana yönetimi kısmen felç etmiş durumda.

Trump, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, Demokratların Kongre’de çıkardığı engele tepki göstererek, “Duvarı tamamlamak için bize para vermezlerse, Güney Sınırını kapatmak durumunda kalacağız” dedi.

Trump, “gülünç” olarak tanımladığı göçmen yasalarının da değiştirilmesini istedi.

ABD’nin milyarder başkanı, sınırı kapatmayı “karlı bir operasyon” olarak değerlendirirken, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde Meksika ile ticaret yaparak çok para kaybettiklerini savundu. Sözkonusu anlaşma Kanada, Meksika ve ABD’yi birbirine bağlıyor. Trump, sürekli bu anlaşmaya tepki göstererek, yeniden müzakere edilmesini istiyor.

Twitter üzerinde tehditlerini sürdüren Trump, “Bir duvar inşa ediyoruz veya Güney Sınırını kapatıyoruz” dedi.

Trump, Kasım ayında da kaçak göçle mücadele adı altında Meksika ile olan sınırı kapatma tehdidinde bulunmuştu.

ABD’de yönetimindeki tıkanmayı aşmak için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki görüşmeler, Perşembe günü başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Federal yönetimdeki kısmi felçten dolayı, yüzbinlerce memur zorunlu işsizliğe ayrıldı. Bu tıkanmanın en az gelecek haftaya kadar da sürmesi bekleniyor.