YPG ile varilan antlaşma sonrasi rejim güçleri Minbiç’e geliyor.

Mezopotamya24-YPG’den Suriye hükümetine Minbic sınırını koruma çağrısı sonrasi suriye ordusu YPG ile varilan anlaşma geregi Minbiç’e giriyor.

YPG Genel Komutanlığı, daha önce Minbic’den çekilen güçlerinin Fırat’ın doğusunda DAİŞ’e karşı yürütülen savaşta yer aldığını belirterek, işgalci Türk devletinin bölgeye yönelik tehditlerine karşı Suriye hükümeti güçlerine Minbic başta olmak üzere boşalttıkları yerleri koruma çağrısı yaptı.

Suriye güçleri YPG’nin oluruyla sınırlı bir güçle Minbiçte Aouvn sahasında konumlandiği belirtildi.Suriye ordusu YPG’nin onayı ile Türkiye’ye karşi YPG ile birlikte siniri koruyacak.Türkiye ise Rusyadan hava sahasini acmasini talep ettiğini söyleyen Suriyeli yetkili Rusya’nin bunu kabul etmediğini belirtti.Ayni yetkili temas noktalarinda gözlem kulelerinin kurulacağinida belirtti.

YPG 3 gün önce Suriye hükümetine çağrıda bulunarak kente asker göndermesini istemişti. YPG’den yapılan açıklamada “Türkiye’nin tehditleri karşısında Menbic’in korunması için Suriye hükümetine, silahlı güçlerini bu bölgeye göndermesi çağrısı yapıyoruz” ifadeleri yer almıştı.