MEMBİÇ MUAMMASI, GELEN AÇIKLAMALAR VE NELER OLUYOR? /Fecri Dost

ABD’nin Suriye sahasından çekileceğini açıklamasıyla birlikte Suriye adeta yeniden bir savaş ve paylaşım alanına dönüştü. Bütün enerjisini Kürtlerin yok olması üzerinde kurgulayan Türkiye ise sürekli Rojava’yı tehdit etti. Tehtid etmekle kalmadı müdahale için günlerdir askeri sevkiyat yapıyor. ABD’nin çekilme kararı almasıyla birlikte Türkiye Rusya’nın rızasını da alarak Kürtlerin Suriye Kürdistanında elde ettiği kazanımlarını ortadan kaldırmak, bertaraf etmek için kolları sıvamış. Bu çerçevede Bir yandan neredeyse Türkiye içindeki tüm askerlerini, mekanize birliklerini, topçu taburlarını Rojava sınırına yıkarken, diğer taraftan da uluslar arası konjonktürün müdahalelerine müsait olmasını kolluyor. Bir yandan ABDye diğer yandan da Rusya’ya heyetler gönderiyor. Özellikle Rusya’dan Suriye hava sahasını Türk savaş uçaklarına açmasını talep ediyor ancak, edindiğimiz bilgiye göre bu talep Rusya tarafından reddedilmiş.

Şimdi son bir kaç gündür neler oldu, kim ne dedi ve neler oluyor ona bir bakalım.

YPG Suriye hükümetini çağırmıştı

Halk Savunma Birlikleri (YPG), Şam yönetiminden Türkiye’nin saldırılarına karşı Menbic’i korumaları talebinde bulunmuştu. YPG tarafından yapılan açıklamda, “Güçlerimizin çekildiği yerlerde kontrolü sağlamak üzere Suriye hükümetini davet ettik” denildi. Bu açıklamanın ardından Suriye ordusu Menbic kent merkezine girerek Suriye bayrağı diktiklerni açıklamıştı.

Suriye Genel Kurmay Başkanı tarafından yapılan açıklama şöyle

“Ordumuzun ülkenin her karış toprağında devletin egemenliğini kurma ulusal sorumluluğu ve Menbiç sakinlerinin çağrısı üzerine askerlerimiz kente girmiş ve bayrağı göndere çekmiştir. Silahlı Kuvvetler ve silahlı güçlerle Arap Ordusu Birliği bünyesinde Menbic’e girerek, Suriye Cumhuriyeti Bayrağı’nı göndere çekmiştir. Ulusal egemenliğin korunması için tüm Suriyelilerin çabalarını birleştirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Uluslararası koalisyon, Suriye ordusunun Menbic’e girdiğine yönelik haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “YPG’nin kontrolündeki Menbic ilçesinde askeri güç değişimine yönelik asılsız iddialara rağmen Koalisyon bu iddiaların doğruluğuna dair herhangi bir belirti görmedi” açıklamasında bulundu.

Açıklamada, “Tüm taraflara Menbic’in bütünlüğüne ve vatandaşlarının güvenliğine saygı duyması çağrısında bulunuyoruz” ifadesine yer verildi.

Benzer bir açıklama da ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) geldi. Pentagon, Esed güçlerinin Minbic’e girdiğine yönelik haberler hakkında “doğru değil” açıklamasında bulundu.

Pentagon, Şam’a bağlı güçlerin, Menbic’e yöneldiği veya ilçeye girmek istediğine ilişkin iddiaları hakkında da “başka güçlerin manevraları hakkında yorum yapmayacağız” dedi.

Şam ve ÖSO’ya izin verilmedi

Suriye ordusu tarafından yapılan “Menbic’de bayrak diktik” açıklamasına rağmen bölgeden gelen haberelere göre, ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon güçleri Suriye ordusunun kente girmesine izin vermedi.

Bölgede bulunan güvenilir kaynaklar bu bilgiyi doğrulayarak Menbic’in batıdan Suriye hükümeti ve kuzeyden de Türkiye güdümündeki çeteler tarafından kuşatıldığını ancak koalisyonun o güçlerin kente girmesine müsaade etmediğini aktardı.

Sahadaki güvenilir kaynaklar, kuzeyde Türk devleti kontrolündeki “Özgür Suriye Ordusu”na (ÖSO) bağlı 8 bin çetenin hazır beklediğini aynı şekilde batıdan Suriye ordu birliklerinin de her an kente girmeye hazır olduğunu söyledi. Bölgeden gelen haberlere göre bugün de koalisyona ait helikopterler Menbic semalarında dolaşıyor ve aynı zamanda koalisyon askerleri kent merkezinde devriye geziyor.

Bütün bu açıklamaları bir araya topladığımızda uluslar arası koalisyonun Membiç’e, gerek Türkiye kontrolündeki Çetelerin gerekse de rejim güçlerinin girmesine müsaade etmiyor. Şu aşamada durum bu ama ileriki Zaman diliminde neler olur şimdiden kestirmek biraz zor. Sağlıklı bir yorum bir analiz yapmak için bekleyip bu muammanın biraz daha netleşmesi lazım.