ABD’de siyasi kriz derinleşiyor. ABD Başkanı Donald Trump, ekibiyle sivil bir darbe yaptı. Oturmuş ABD idari sisteminin işleyişini ters bir kararla kendisi gibi tüccar kafalı yanındaki sermaye gruplarıyla birlikte alabora etti. Beklenilmeyen kararlarla herkesi şoke etti. Şokta olanlar sadece biz Kürdler değiliz. ABD kamuoyu olmak özere yerleşmiş ABD kurum yöneticileri ve dünya şokta. 

“İŞID’ı yendik, işimiz bitti, Suriye’den çekiliyoruz,“ dedi. Herkes şok geçirdi. Kürdlerin şok geçirmesi gayet doğal ama başta ABD kamuoyu ve yerleşmiş kurumları dahil tüm dünya şok geçiriyor.

ABD kurumları bir yana Trump politika değişikliğine gitmeyi önüne koydu. ABD’nin küresel güç olmaktan, dünyaya yeni bir düzen vermekten öte dar ulusal çıkarlarını esas alan bir politika değişikliğidir bu. Geldiği nokta; “Bu sorun sadece ABD’nin değil Avrupa’nında, milyarder Arap Şeyhleri’ninde sorunudur. Biz savaşıyoruz, alan açıyoruz, onlar para kazanıyor ama masraflarınada katlanmıyorlar. Biz bu kavgadan çekiliyoruz Avrupa’nın, Arap Şeyhlerinin ne hali varsa görsün, benim esas düşmanım Çindir. ABD’nin çıkarı bunu gerektiriyor,“ noktasına geldi. 

Bu politika değişikliği ABD’nin dünya gücü olma mücadelesinden vaz geçme anlamınıda içinde taşıyor. Ve bu politikayı ABD’li önemli bir sermaye çevreside destekliyor.

Fakat bu politika yerleşik ABD politikasıyla uyuşmuyor. Bu nedenle mevcut kurumlar şokta. Özeliklede küresel güç olan neo-concular. Bunlar bu politik değişikliği ne kadar hazmedebilir, hazmedebilirler mi, yoksa karşı atağa geçerler mi önümüzdeki süreçte kendini gösterecektir. 

Trump’un “Suriye’den çekiliyoruz,“ demesiyle ABD’de siyasi kriz baş gösterdi. Yerleşmiş kurumların arka arkaya yaptıkları açıklamalarla kabul edilemez sesleri yükseldi. İlk önce Savunma Bakanı James Mattis istifasını sundu. “İnanmadığım bir politikanın aracı olmam,“ dedi. Bu politikanın “ABD çıkarına olmadığı“nıda dile getirdi. Önümüzdeki süreç istifaların süreceğine benziyor. Öyle anlaşılıyor ki dar ulusal güçler ile dünya liderliğine oynayan küresel güçlerin mücadelesi giderek sertleşeceğidir.

Küresel güçlerin kazanmasının yolu Donald Trump’un azledilmesidir. Buna uğraşacaklarına gözüküyor. Yasal olarak bu mümkün olmasa Trump koltukta kalacağı iki sene daha ABD politikasına damgasını vuracaktır. İki sene sonra olacak seçimde hangi politika zaferle çıkar şimdiden bir şey söylemek mümkün değildir. Ama bize göre ABD çıkarları gereği GOP’ndan (Genişletilmiş Orta Doğu Projesi) vaz geçemez. Trump politikasıyla sadece bir dönem sekteye uğrar. 

Küresel güçler, Trump ile uğraşmaya çalışacaklar. Hukuku işleteceklerdir. Zaten hukuk çoktan işletilmiş bile. Trump’un eski ekibi hepsi suça bulaşmış. Haklarında mahkemeler sürüyor ve Trump içinde cezai gerektirecek birçok suçlama bulunuyor. Devam eden mahkemelerde Rusya tarafından oylarla oynandığı ve seçimi Trump lehine değiştirildiği iddiası var. Bu, büyük bir suç.

“Eğer insan bir matematik denklemini başından itibaren yanlış bir sayı üzerine kurarsa, ondan sonra gelen tüm adımlar yanlış olur. Eğer kendiliğinden doğru olursa dahi yanlıştır. Politika da böyledir. Eğer sen ilk adımı yanlış atarsan, diğer adıımlarda yanlış olur.“ (Cemal Nebez)

Trump, durumu kendi lehine çevirmek için böyle bir kararı aldığı iddiası giderek yaygınlık kazanıyor. Halkın bir kesiminde olduğu gibi yönetim kadrosu nezdinde itibar kaybına uğrayan Trump bu hamlesiyle kendisi gibi tüccar olan belli çıkar çevrelerin desteğinin almasının yanı sıra ABD toplumuna “bakın savaş adamı değilim, çocuklarınızı öldürtmeden evlerine dönmesini sağladım,“ diyerek halkın desteğinide almaya çalıştığı iddiaları yoğunluk kazanıyor.

Donald Trump’un bu hamlesine karşı küresel güçler boş durmayacaktır. Dünya hegemonya mücadelesinden vaz geçmeyeceklerdir. ABD’nin bu mücadeleden vaz geçmesi demek dünya lideri olma rüyasının bitmesi demektir. 

ABD, dünya hegemonya mücadelesinden vaz geçebilir mi? Orta Doğu’yu terk edebilir mi? Terkederse bunun sonucu nereye varır hiç düşünülüyor mu? Bunu özelikle ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçi Senatörler, Pentagon, Dışişleri, Ulusal Güvenlik yetkilileri içindeki neo-concular dile getiriyor.

Ne diyorlar?

“Eğer ABD Suriye’den çıkarsa ABD rüyası ve de dünya liderliği rölü biter,“ deniliyor.

ABD bunu göze alır mı? 

Bekleyip göreceğiz!

21 Aralık 2018