Muş Milletvekili Mensur IŞIK son günlerde Fatih Portakal’a yönelik tehditleri Meclis gündemine taşıdı.

Mezopotamya24Verilen Soru Önergesinde Sayın Portakal’ın dile getirdiği “Türkiye’de barışçıl protestolar olamaz, hadi bakalım barışçıl bir eylem için zamları protesto edelim. Doğal gaz zamlarını, hadi bakalım, yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak sokağa korkudan, endişeden dayak yerim vesaire. Hakkımı arayacağım ama ne yaparım başım belaya girer mi, kaç kişi çıkar Allah aşkına?” sözlerin hükümet yanlısı bazı medya kuruluşları ve kişilerin kullandığı sosyal medya hesapları tarafından bir çağrı olarak nitelendirildiği ve Fatih Portakal’ın hedef olarak gösterildiği belirtilmiştir. 

Sayın Portakal’ın hedef haline getirilmesinin ardından kendisi hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulduğu da belirtilmiştir.

Önergede devamla; AKP sözcüsü Ömer Çelik’in yaptığı açıklamada bunu “Vandalizm ve tahrik edici bir rol  olarak tanımladığı  yargı yoluna başvuranlar var. Haklı tepkiler var. Tabiki bu yollar açıktır, takip edilmektedir.cümleleri ile de Portakal’a yönelik tepkileri ve yargı yoluna başvuranları destekleyici ve teşvik edici bir tutum aldığı belirtilmiştir. Suç duyurusunda bulunanlar arasında avukatların, iş dünyasından insanların, bazı meslek örgütlerinin ve hükümet yanlısı STK’ların yanı sıra 15 Temmuz Vatan Şehitleri Derneği gibi kurumların da bulunduğu  belirtilmiştir. Bu suç duyurularının birinin ardından “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganının atıldığı,  Portakal’ın yaşanan süreçte güvenlik sorunu yaşadığı ve bu durumu “Bu kadar mı endişe veriyorum size. Canıma zarar geleceğinden korkuyorum. Kendim için önemli değil. Ailem var, sevdiklerim var. Doğrular üzerine haber yapın. Eleştirin ama hedef göstermeyin. Bir gün başıma bir şey gelirse, sebebi sizsiniz. Yandaş medyanın internet siteleri, televizyonları.” sözleriyle dile getirdiği belirtilmiştir. 

Soru önergesinde Fatih Portakal’ın gazeteci olmaktan kaynaklı yaşadığı tehditler basın özgürlüğü konusunda endişelere neden olduğunu ifade edilmiştir. 

Muş Milletvekili Mensur IŞIK tarafından verilen ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istenen önergede şu sorular yer almıştır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay  tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Av. Mensur IŞIK

MUŞ Milletvekili

 

Fox Tv Ana Haber programı sunucusu gazeteci Sayın Fatih Portakal 10 Aralık 2018 tarihli programda “Türkiye’de barışçıl protestolar olamaz, hadi bakalım barışçıl bir eylem için zamları protesto edelim. Doğal gaz zamlarını, hadi bakalım, yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak sokağa korkudan, endişeden dayak yerim vesaire. Hakkımı arayacağım ama ne yaparım başım belaya girer mi, kaç kişi çıkar Allah aşkına?” demiştir. Hükümet yanlısı bazı medya kuruluşları ve kişilerin kullandığı sosyal medya hesapları bunu bir çağrı olarak nitelemiş ve Fatih Portakal hedef olarak gösterilmiştir. Sayın Fatih Portakal’ın hedef haline getirilmesinin ardından kendisi hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulmuştur. AKP sözcüsü Sayın Ömer Çelik yaptığı açıklamada bunu Vandalizm ve tahrik edici bir rol olarak tanımlamıştır. Çelik açıklamasında devamla “yargı yoluna başvuranlar var. Haklı tepkiler var. Tabiki bu yollar açıktır, takip edilmektedir.” cümleleri ile Sayın Portakal’a yönelik tepkileri ve yargı yoluna başvuranları destekleyici ve teşvik edici bir tutum almıştır. Suç duyurusunda bulunanlar arasında avukatların, iş dünyasından insanların, bazı meslek örgütlerinin ve hükümet yanlısı STK’ların yanı sıra 15 Temmuz Vatan Şehitleri Derneği gibi kurumların da bulunduğu basına yansımıştır. Bu suç duyurularının birinin ardından “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı atılmıştır. Sayın Portakal yaşanan süreçte güvenlik sorunu yaşamakta ve bu durumu “Bu kadar mı endişe veriyorum size. Canıma zarar geleceğinden korkuyorum. Kendim için önemli değil. Ailem var, sevdiklerim var. Doğrular üzerine haber yapın. Eleştirin ama hedef göstermeyin. Bir gün başıma bir şey gelirse, sebebi sizsiniz. Yandaş medyanın internet siteleri, televizyonları.”  sözleriyle dile getirmektedir.  Sayın Fatih Portakal’ın gazeteci olmaktan kaynaklı yaşadığı tehditler basın özgürlüğü konusunda endişelere neden olduğu değerlendirilmektedir. 

Bu bağlamda;

1. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Erdoğan’ın avukatları kendisine karşı açılan tazminat davasında yaptıkları savunmada “İfade özgürlüğü şoke edici veya rahatsız edici bilgi ve düşünceler için de uygulanır” argümanınıdile getirmişlerdir. Sayın Fatih Portakal’ın fikirlerinin bu kapsamda ele alınmamasının gerekçesi nedir? 
2. Anayasal bir hak olan toplumsal taleplerin sokakta dilegetirilmesi konusunda hükümetinizin tutumu nedir?
3. Sayın Fatih Portakal’ın dile getirdiği fikirler AKP sözcüsü Sayın Ömer Çelik tarafından vandallık olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlamanın yasalara aykırılığı konusunda hükümetin tutumu nedir? 
4. Düşünce özgürlüğü kapsamında Sayın Fatih Portakal ve muhalif kişilerin dile getirdiği fikirlerin suç konusu olmaktan çıkarılması için hükümetiniz herhangi bir adım atacak mıdır? 
5. Gazeteci Erkan Tan’ın “gezicilerin başları kesilmelidir.” diyerek bir toplumsal kesimi tehdit etmesi hakkında hükümet adına kamuoyuna bir açıklama yapılacak mıdır?
6. Sayın Fatih Portakal hakkında yapılan suç duyurusu sayısı kaçtır? 
7. Sayın Fatih Portakal’ın can güvenliğinin sağlanması için koruma tahsis edilecek midir?