AC57484F-D0ED-48CA-9A8E-267B7B122D4CUzun bir süre önce Kürdistan parlamentosu Peşmerge Komisyonu Üyesi Kadir Wetman Rezgayi, şu açıklamada bulunmuştu. Ona göre Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Peşmerge güçlerinin dağılımı şu şekilde:

Kâsım Şeşo Güçleri 10.000 Peşmerge

Haydar Şeşo Güçleri 4.000 Peşmerge

Peşmerge Bakanlığı Arab Şammar Aşireti Gücü 2.000 Savaşçı

KDP’ye Bağlı 80 Güçleri 58.000 Peşmerge

KDP’ye Bağlı İçişleri Emrinde Zerevani Gücü 51.000 Peşmerge

KDP’nin Emrinde Rojava Zerevani Gücü 8.000 Peşmerge

YNK’ye Bağlı 70 Güçleri 56.000 Peşmerge

YNK’ye Bağlı İçişleri Emrinde Berevani Gücü 10.000 Peşmerge

KDP ve YNK’ye Bağlı Asayiş Güçleri 50.000 Peşmerge

PSDK’ye Bağlı Kerkük Cephesinde 3.000 Peşmerge

Surçi Aşiretin Savaşçıları 3.000 Savaşçı

Zibari Aşiretinin Savaşçıları 5.000 Savaşçı

NOT: Bugün bu rakamlarda bir değişme olabilir.

Bunlara PKK, İran-PDK, PAK, Komala ve varsa bir başka güç, onlara bağlı askeri güçleride siz ekleyin.

Milletlerin bir ordusu olur, maşallah Kürdlerin düzünece ordusu var. Bu da yetmez onbini aşan generalli var. Millet tek olan milli ordusuyla milli devletini kurar, biz düzünelerce ordularımızla, binlerce Generalimiz ile devlet olmamak için birbirimize çelme takarız. Milli devlet değil, hakim olduğumuz dar bir çevrede parti devletçiliğini kurarız. Astığımız astık, kestiğimiz kestik politikasını uygularız. Eloğlu/elkızı bize bakıp gülerken biz halimizden memnunuz.

Niye olmasın ki?

Sebebine gelince Kürd milli politikalarının olmayışı. Milli birlikten uzak durulmaları. Birey, aile, aşiret, parti çıkarları millet çıkarından üstün tutmaları. Kürd millet servetini sömürgecilerimizle birlikte tırtıklamaları. Kendilerini bununla yaşatıyor olmaları. Hak, hukuk tanımamazlıkları. Bunlar çıkarlarına daha uygun geliyor olmasındandır.

Maşallah ki maşallah!

Nazar değmesin!

Başka ne diyelim.

Buna binaen birkaç not düşmek istiyoruz.

NOT-1: Bu Generaller müsvedelerin çoğu okul bile okumamış. Tek özelikleri bir aşiretin ağası olmalardır. Tabi onun yanındaki subay rütbelileride az sayıda değildir. Askeri bir bilgileri yok. Özelikleri ağanın yakın akrabalığı.

NOT-2: Bunların hepsi yüksek derecede maaş alır.

NOT-3: General ve yanındaki subay müsvedelerin yanı sıra çok sayıda memur var. Çoğunlukla partilidirler. Tek özelikleri budur. Bu ara ölürlersede maaşları devam eder ve maaş partilerin kasasına gider.

NOT-4: Bu arada sıradan peşmerge ve memurun maaşı aylarca verilmez. Maaşını alamayan memur demokratik hakkı olan gösteri yapar. İktidar elindeki maaşlı çapulcu katiller sürüsünü üstüne salar.

NOT-5: Muhalefet partilerin tüm itirazlarına rağmen tüm bu olumsuzluklar Hewler İktidarı tarafından tartışma dışında tutulmuştur.

Şimdi sadede gelelim. Bu durum dünde vardı, bugünde olduğu gibi devam etmektedir. Zaten mevcut olan siyasi ve ekonomik krizin nedeni budur. Diğer alanlarda yaşanan olumsuzlukları saymayalım. Hanedanlıkları, sultanlıkları, Ebu Dabi olma çabalar ki Hewler’de inşa edilen yeni düzenlemede bir aile şirketi olduğunuda unutmayın. Bu arada ne kadar Kürd örgüt döküntüleri varsa kapılarında kapıkulu olarak çalışıyor olmaları milletçe durduğumuz yeri adresliyor.

Başka?

Sayarsak ortaya bir ansiklopedi çıkar. Bu nedenle burada kesiyoruz

Burada soru şudur:

Bu koşullarda bağımsızlık nasıl ilan edilecek?

“Bağımsızlık ilan edildi ha edilecek,“ diyen çakal çukalların buna cevabı var mı?

Şimdi bunları dile getirdiğimiz için dalkavuklar, yalakacılar, beyinsizler, maaşlılar, ihaleciler ve kuyrukta bekleyenler akbabalar bizi “bağımsızlık karşıtı“ ve “güney düşmanlığı yapmak“ ile suçlarlarsa şaşırmayız.

Petrol-dollar içmenin vardığı sonuçtur, bu. Bozai kadar tehlikelidir. İçenin iflahı olmaz. Petrol zengini ülke yönetimleri ve yanındaki dalkavukların durumu ortadadır. Hewler ve Süleymaniye hanedanları ve kapılarındaki çömezleri bu yoldadır. Bu yolun geri dönüşü yoktur. Vardıkları yer vatan millet satıcılığıdır. Tıpkı bağımsızlığın bir bakanlığa trampe edilmesi örneğinde görüldüğü gibi. Duyurulur!