Uluslararası Efrîn’de Demografik Değişim ve Etnik Temizlik Forumu’nda konuşan ekonomi uzmanları, Türkiye’nin saldırılarında bölgenin ekonomi merkezi konumundaki Efrîn’in ekonomik altyapısını hedef aldığını söyledi.

 

1855A61B-4544-449A-A403-3F51E710B0B4

Mezopotamya24- Uluslararası Efrîn’de Demografik Değişim ve Etnik Temizlik Forumu’nda konuşan ekonomi uzmanları, Türkiye’nin saldırılarında bölgenin ekonomi merkezi konumundaki Efrîn’in ekonomik altyapısını hedef aldığını söyledi.

Uluslararası Efrîn’de Demografik Değişim ve Etnik TemizlikForumuikinci gününde, demografik değişim ve etnik temizliğin askeri boyutuyla ele alındığı ikinci oturumun ardından, tarih vekültürel soykırım başlıklı üçüncü oturumu ile devam ediyor. Oturumun bu başlığında ekonomi uzmanı Çeleng Umer ve Xesan El-Yûsif sunumlar yapıldı. Suriye krizi nedeniyle ülke ekonomisinin artık tamamen çöktüğünün görüldüğünü belirten ekonomi uzmanı Çeleng Umer,  Hükümete bağlı ekonomi kurumları ile ilgili kanun veçalışmaların işlevsiz kalmasıyla ülkede artık yasadışı ekonomi önplana çıkmaya başladıdedi.

D2BC0F39-7D21-4583-A1E3-B93A3E81249B

Suriye rejiminin egemenliği altındaki bölgelerde hizmet çalışmaları ekonomik altyapının gerilediğini söyleyen Umer, “Çete ve silahlıgrupların işgali altındaki bölgelerde ise ekonomi dış ve komşudevletlere bağlandı. Bölgedeki kriz ve ekonomik altyapınınçökmesiyle de artık hırsızlık ve talan baş göstermeye başladı” aktarımlarında bulundu.

Rojava başta olmak üzere Kuzey Suriye’deki ekonomik duruma ilişkin konuşan Umer, şu ifadeleri kullandı: “Bu bölgede 2012 yılından sonra ekonomik durum diğer bölgelere göre daha iyiydi. Çünkü ekonomi ile ilgilenecek kurumlar olduğu gibi bu kurumlaragüven de yüksek bir orandaydı. Demokratik Özerk Yönetimler, devlet kurumlarının bölgeden çıkarılmasıyla yeni bir ekonomik sistem kurdu. İlerleyen süreçte de önceki yıllarda yaşanan eksikliklerin tekrarlanmaması için kimi düzeltmelere gidildi ve belli oranda gelişme de sağlandı. Bu bölgeler artık sadece bölge sakinleri için değil savaş nedeniyle göç eden tüm Suriye halkları için en güvenli alanoldu.”

ABAA3279-BFAA-41A6-BB4D-F431715E4307

Efrîn’de ise 2012 yılından itibaren ekonomi, hizmet ve yaşamsal koşulların iyileştirilmesi için çok önemli adımların atıldığını vurgulayan Umer, kentte işsizlik, göç ve pazar alanlarındaki zayıflığın giderilmesi için önemli projelere imza atıldığını belirtti. Umer, Efrîn’deki doğal abluka, çete gruplarının saldırıları ve imkansızlıklara rağmen halkın öz gücüyle büyük bir ekonomik sistem yaratabildiğini söyledi.

Umer, şöyle devam etti: “Demokratik Özerk Yönetim, bölgedeki binlerce kişiye Suriye’nin diğer alanlarından çok daha iyi bir fon karşılığı imkanı yaratabildi. Kentte sadece 5 yıl içerisinde binlerce ekonomik proje geliştirildi. Efrîn kantonu abluka ve saldırılara rağmen yürütülen çalışmalarla artık  bölgenin ekonomi merkezi haline geldi. “

Derazor Sivil Meclisi Eşbaşkanı ve ekonomi uzmanı Xesan El-Yûsif, Efrîn’deki ekonomik gelişimin önemine dikkat çekti. Türk devletinin kentin ekonomik altyapısının ardından saldırılarını artık etnik soykırım düzeyine çıkardığını belirten El-Yûsif, bölgedeki ekonomiye ilişkin alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

A9561332-1068-471B-A30A-FF621A5C65A7

1 – Avrupanın her ülkesinde imkanlar doğrultusunda yardım sandığı kurulmalıdır. Bu sandıklar, Efrîn’den çıkmak zorunda kalarak kamplara yerleşen sivillere yardım için çalışmalıdır.

2-Bölgedeki etnik, mezhepsel ve kültürel soykırım saldırıları ile demografik yapıyı değiştirme politikalarını belgeleyecek resmi bir kurum kurulmalıdır. Bu kurum, alanlarında uzman ve farklı diller bilen akademisyenlerden oluşmalıdır.

3- Bölgedeki eğitim seviyesinin düşmesini engellenmesi amacıyla kentten göç eden öğrenciler eğitime teşvik etmeli.

4- Kent ve bölgede büyük bir ısrarla kalmaya devam eden halk, üretimlerini sürdürmelidir.

5-Son olarak etnik, dini ve demografik yapıyı değiştirme politikalarına karşı ciddi bir şekilde Kürd halkının yanında durulmalıdır.”