İlham Ehmed Anayasa taslak çalışmasına başladık dedi. Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed, Suriye için devam eden yeni anayasa çalışmalarına ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

 

683214D2-7083-4AB9-81B5-9C889A1441E2

Mezopotamya24- Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed, Suriye için devam eden yeni anayasa çalışmalarına ilişkin  değerlendirmelerde bulundu. Suriye için yeni anayasanın ülkenin geleceği için hayati önemde olduğunu vurgulayan Îlham Ehmed, bu amaçla Cenevre ve Astana’da gerçekleştirilen tüm görüşmelerin sonuçsuz kaldığını söyledi. Cenevre ve Astana gibi görüşmelerin Suriye halklarının gerçek temsilcilerinin katılmaması nedeniyle sonuçsuz kaldığını vurgulayan Îlham Ehmed, toplantı katılımcılarının ise dış devletlerin bölgedeki menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Çözümü ancak Suriye halkları belirler

Îlham Ehmed, şöyle devam etti: “Astana görüşmelerinde Suriye’nin yeni anayasası için bir komitenin kurulması bekleniyordu. Ancak bu girişimleri de başarısız kaldı. Yaşanan bu durum, Suriye halkları dışında hiçbir gücün Suriye krizine çözüm bulamayacağını bir kez daha gözler önüne seriyor.”

Suriye’deki tüm halk ve inançların yer alacağı yeni bir hazırlık komitesinin kurulması gerektiğine vurgu yapan Îlham Ehmed, “Değişim şarttır. Önceki heyetler krizi çözemediği gibi daha fazla derinleşmesine sebep olmaktadırdedi.

Demokratik Suriye Meclisi olarak yeni bir Suriye anayasası için ısrarla çalışma yürüttüklerini ve konuyla alakalı uluslararası yapılanmalara ulaştıklarını belirten Îlham Ehmed, “Yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar sonucu anayasa taslağının temelini oluşturabildiğimizi söyleyebilirimdedi.

Eyn Îsa ilçesinde gerçekleştirilen Suriye Diyalog Çalıştayının başarılı geçtiğini belirten Îlham, çalıştayda bundan sonra diyalogların Suriye anayasası konusuyla gerçekleştirilmesi ve tüm muhalefet ile siyasi güçlerin katılması kararının alındığını aktardı.

Son olarak Suriye anayasası için geniş katılımlı toplantı ve çalışmalar yapacaklarını aktaran Îlham Ehmed, “Demokratik Suriye Meclisi, yeni anayasaya özel bir önem vermektedir. MSD öncülüğünde hazırlanacak yeni anayasa taslağında tüm halk ve inançların görüşlerinin eklenmesi önemlidir dedi.