Merkel: Ukrayna’da askeri çözüm yolu yok. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya-Ukrayna Ekonom…

33357ABC-5523-4B38-B35D-11CBA434473C

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya-Ukrayna Ekonomik forumu

Mezopotamya24-Berlin

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun NATO’nun deniz desteğini istemesinin ardından, Ukrayna krizinin askeri bir çözümünün olmadığını söyledi.

Merkel, Berlin’de düzenlenen Almanya-Ukrayna Ekonomi Forumu’nda yaptığı açıklamada, “Ukrayna tarafının da mantıklı olmasını istiyoruz. Çünkü böyle anlaşmazlıklara askeri çözüm bulunmadığından, yalnızca mantıklı ve diyalog yoluyla işleri çözebiliriz” diye konuştu.

Poroşenko, bu sabah yaptığı bir açıklamada, NATO ülkelerine, özellikle de Almanya’ya çağrıda bulunarak, “Güvenliğimiz için NATO’nun donanma gemileri göndermesini umuyoruz” dedi.

Poroşenko, Bild gazetesine yaptığı açıklamada “Almanya bizim en sıkı müttefiklerimiz arasında yer alıyor. Şimdi NATO ülkelerinin Ukrayna’nın güvenliğini sağlamak ve yardım etmek için Azak Denizi’ne donanma gemileri göndermeye hazır olmalarını umuyorum” diye konuşarak, Putin’in, Azak Denizi’ni işgal etmekten başka bir şey istemediğini savundu.

Rusya, geçtiğimiz Pazar günü, Moskova’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım yakınlarındaki Kerç Boğası’nda Ukrayna Donanması’na ait üç gemiye el koyarak, mürettebatını gözaltına almıştı.

Rusya, Ukrayna gemilerinin yasadışı olarak kendi karasularına girdiğini iddia etmiş, Ukrayna ise bunu şiddetle inkar etmişti.