Türkiye’nin Kobani ve Grespî’ye yönelik saldırıları ardından, sınırda ABD askerleri YPG güçleri ile birlikte devriye görevine başlarken, ABD’nin bölgeye kurduğu hava savunma sistemini de aktifleştirdiği bildirildi

 

8D599B21-464C-4B6E-AD21-8E46C29BBCAC

Yavuz ÖZCAN
Mezopotamya24 – Türkiye’nin Kobani ve Grespî’ye yönelik saldırıları ardından, sınırda ABD askerleri ve YPG güçleri ile birlikte devriye görevine başlarken, ABD’nin bölgeye kurduğu hava savunma sistemini de aktifleştirdiği bildirildi.

DSM yetkililerin mezopotamya24’te yaptıkları açıklamaya göre Uluslararası Koalisyon güçleri ve DSG ile YPG güçleri, TSK Kobani ve Grêspî’deki saldırılarına karşı bölgede ortak devriyeye başladı.

Konuya ilişkin mezopotamya24’te bilgi veren Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yöneticilerinden İlham Ahmed, ortak devriyelerin başladığını ve düzenli olarak süreceğini ifade etti.

Koalisyon güçleri, Kobani-Cerablus arasındaki sınıra da yoğunlaşıyor

Uluslararası Kaolisyona’a bağlı bir askeri heyet de, TSK ve ÖSO birliklerinin denetiminde bulunan Cerablus’un Kobani sınırındaki Şêxler beldesindeki mevzileri ziyaret etti. Koalisyona bağlı güçler ve SDG, bu bölgede de Fırat nehir boyunca devriyelerini arttırdı.

Türk saldırılarının gerçekleştiği bir diğer bölge olan Grêspî’de (Tel Abyad) ABD ve Fransız askerleri YPG birlikleri ile birlikte ortak devriyeye başlIyacaģi belirtiliyor.

Uluslararası Koalisyon sınırda güvenlik önlemi alarak Türk saldırılarını engellemek istiyor. Önceki gün ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarından endişe ettiklerini belirterek, Ankara’yı tek taraflı adımlar atmaması konusunda uyarmıştı.

Hava savunma sistemi de devreye girdiģi belirtiliyor.

Öte yandan ABD’nin bölgedeki hava savunma sistemi ve radar sistemini de aktifleştirdiği iddia ediliyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynaģin verdiği bilgilere göre, hava savunma sisteminin dün geceden bu yana aktifleştirildiğini ve bölgeye yönelecek olası hava saldırılarının etkisizleştirileceğini açıkladı.

Cizre Fırtınası yeniden başladı

Uluslararası Koalisyon güçlerinin, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik tehditlerine karşı önlem almaya başlaması sonrasında Demokratik Suriye Güçleri’nin Deyruzor bölgesinde ertelediği operayonların da bugünden itibaren tekrar başlayacağı bildirildi. DSM yetkililerinden Zuhat Kobani’nin verdiği bilgilere göre, saldırılara karşı Türkiye sınırına yoğunlaşmak isteyen YPG ve DSM güçlerinin Koalisyon’un konuya müdahil olması ve yapılan görüşmeler ardından Cizre Fırtınası operasyonunun yeniden başladığını ifade etti. ABD’nin de geçtiğimiz gün bölgeye yeni askeri ekipman ve personel yolladığı haber alındı.

Uluslararası Koalisyon güçleri, Türkiye sınırı boyunca devriyeye başlıyor

Salih Müslim: Uluslararası Koalisyon tehdit ediliyor

Öte yandan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, Türk devletinin Kobanê ve Girê Spî’ye yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada ‘Uluslararası Koalisyon açıkça tehdit ediliyor’ dedi. Türk devletinin Kobanê ve Girê Spî saldırılarının İstanbul’da gerçekleştirilen dörtlü zirveyle bağlantılı olduğunu vurgulayan Müslim, şöyle devam etti: “Türk devleti zirvedeki taleplerinin karşılanmasını sağlamak için Rojava’ya saldırılarda bulunuyor. Bu saldırılar ile Kürd halkının yok edilmesi hedefleniyor. Türk devleti ayrıca bu saldırıları ile Uluslararası Koalisyonu da açıkça tehdit etmektedir.” Müslim, “Türk devletinin saldırılarına karşı kazanımlarını korumak için direneceklerine ifade ederek demokrasi taraftarı tüm kesimleri, saldırılara karşı mücadele etmeye’ çağırdı.

ANHA muhabiri ağır yaralı

Grêspî’de TSK’nın bölgeye yönelik saldırılarında, iki YPG’li ile bir çocuğun hayatını kaybetmesi ardından, bölgedeki gelişmeleri izleyen ANHA muhabirleri Gülistan Mihemed ve İbrahim Ehmed de yaralandı. Başından yaralanan Gülistan Muhamed’in durumunun ağır olduğu bildirildi.

Bu arada Türk askerlerinin Qamişlo’nun Tirbesipiyê ilçesinin 12 km kuzey doğusunda yer alan Til Cihan köyüne de ateş açarak bir kişiyi yaralandığı bildiriliyor.