Suriye’nin farklı bölgelerinden çekilen militanları Afrin’e yerleştiren üst düzey cihatçı komutan Cemal el-Zahlul, YPG güçleri tarafından pusuya düşürülerek öldürüldü

B61F87DC-34CF-4B6A-BAFA-CDAD2C0E3C1D.jpeg

Teletex News24 – 4 Mayıs’ta, YPG güçleri Feylak el-Rahman’ın üst düzey yöneticilerinden Cemal el-Zahlul’u (Jamal  al-Zakhlool)  Afrin’de yolda giderken öldürdüğünü duyurdu.

South Front’un haberine göre pusu kuran YPG savaşçıları, Zahlul’u kurtarmaya çalışan üç cihatçıyı daha öldürdü ve iki de araçlarını imha etti.

Kürt güçleri, bölgedeki hücrelerinin Zahlul’u uzun süredir takip ettiğini belirtti ve Zahlul’un Doğu Guta’dan getirilen cihatçıların Afrin bölgesine yerleştirilmesinden sorumlu olduğuna dikkat çekti.

Afrin’in demografisi değiştiriliyor

Feylak el-Rahman Afrin’e Türkiye tarafından yerleştirilen tek silahlı grup değil. 26 Nisan’da AFAD Afrin’in Mahmudiye kasabasında bir kamp kurmuş ve Doğu Kalamun’dan gelen cihatçıları bu kampa yerleştirmişti.

Suriyeli Kürtler, Türkiye’yi Afrin’in demografisini değiştirmeye çalışmakla suçluyor. Afrin, YPG’nin bölgeyi tahliye etmesinin ardından Mart ayında TSK ve beraberindeki cihatçılarca ele geçirilmiş olsa da bölgede hücreler halinde varlığını sürdüren YPG güçleri düşük yoğunluklu da olsa cihatçılara karşı gerilla eylemlerini sürdürüyor.