Trump başkan seçildiğinden beri Federal Soruşturma Bürosu FBI ile başı dertten bir türlü kurtulmadı. Çünkü ‘yolsuzluk’ iddiaları Trump’ın peşini bırakmıyor.

EB379983-69B2-4FEE-B7C5-D60556C006D9

Teletext News24 – Eski FBI Başkanı Robert Muellar başkanlığında bağımsız komisyonunun yaptığı soruşturma, ABD Medyası’nda hergün birinci haber olmaya devam ediyor.

Seçim yolsuzluğu, Rusya ile iş ilişkileri, aile bireylerine çıkar sağlama, yaptığı atamalar ve kovmalar, yabancı ülke iş adamlarının karıştığı bağlantılara ilişkin haberler Trump’ın peşini bırakacağa benzemiyor.

Trump devlet kurumlarını ‘siyasi malzeme’ haline getirmekle suçlanıyor. Trump’a büyük tepki var. Kurumları yıprattığı için kendi partisindeki Cumhuriyetçiler de rahatsız.

CIA eski Başkanı John Brennan, Trump’a, “aldığın rüşvetler, ahlaki alçaklıkların ve siyasi yolsuzlukların ortaya çıktığı zaman aşağılanarak tarihin tozlu sayfalarında hakettiğin yeri bulacaksın” dedi.

Soruşturma dosyasında bazı Türk iş adamlarının suçlanan Trump ekibiyle bağlantıları da yer alıyor.

Amerikan Medyası, Trump’ın damadı Kushner’in Türkiye ile iş ilişkilerinin iddianamede yer aldığını yazıyor.

AKP Hükümeti’ne yakın olarak tanımladıkları iş adamlarının ifadesine başvurulduğu ifade ediliyor.

Özel Savcı Muellar’ın ifadesini aldığı söylenen iki işadamı Ekim Alptekin ve Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili haberlerde, Trump’ın kovduğu Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve Trump’ın seçim kampanyası menejeri Paul Manafort’la olan ‘PR’ (lobi) ilişkileri anlatılıyor.

İş adamları AKP Hükümetine yakınlığıyla tanınıyor.

Hollanda vatandaşı da olan Alptekin’in Hollanda merkezli şirketi ‘Inovo BV’ Flynn’a federal yasaları ihlal ederek 530 bin dolar lobi parası aktarması, Alptekin ve Korkmaz’ın New York’ta Bakanlar Mevlüt Çavuşoğlu ve Berat Albayrak’ı Flynn’la buluşturması ve eski CIA Başkanı James Woolsey’e Fethullah Gülen’i itibarsızlaştırması için 10 milyon dolar teklif ettiği iddiası gündemden düşmüyor.

İşadamı Alptekin uzun süre Maliye Bakanlığı’na bağlı Türk -Amerikan İş Konseyi Başkanı (TAİK) başkanlığını yaptı.

ABD Medyası’nda çıkan haberler, Türk iş adamlarıyla ilgili suçlamaların AKP Hükümeti’yle bağlantılı olarak değerlendirildiğini gösteriyor.

Öte yandan özel savcı FBI eski Başkanı Robert Muellar, AKP ve ‘FETÖ’nün yabancısı değil.

18 Kasım 2009’da Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Ankara’ya gitti, AKP hükümet yetkilileriyle görüştü.

Fethullah Gülen, 2007 yılında yeşil kart alması reddedilince FBI Başkanı Mueller aleyhine, ‘yasal süreci işletmedikleri’ gerekçesiyle ve göçmenlik statüsünün onanması için dava açmıştı.

ABD’de yabancı hükümetlerin karıştığı federal yasaları ihlal ciddi bir suçtur. Suçlananların sadece Amerikan vatandaşı olması gerekmiyor. Tıpkı Rıza Sarraf gibi…