HDP Wan Milletvekili Adem Geveri Bitlis Garzan Şehitliğindeki mezarların açılarak cenazelerin çıkarılmasını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

 

D365FCE4-060A-4C56-A947-1C5F0C6F9C72

Teletex News24 – HDP Wan Milletvekili Adem Geveri Bitlis Garzan Şehitliğindeki mezarların açılarak cenazelerin çıkarılmasını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Geveri; “İnsan ölüsünü gömebilen varlık demektir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran temel özellik kendi ölüsünü gömebilmesidir. Tarih mezarda başlar” ifadelerini kullanarak tarih boyunca insanlık ve mezar ilişkisinin insan onurunun vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtti.

Geveri; dinimizde de cenazeye ve ölüye saygının esas olduğunu, Peygamber Efendimizin Bedir Savaşı’nda ölen müşriklerin cesetlerini teşhir ettirmeyip topluca gömdürdüğünü ve cezaları ölüm bile olsa, mahkûm ya da savaş esirlerinin güneşte bekletilmesine dahi izin vermediğini hatırlattı.

F454A7EF-4D13-4C5E-8643-7F8E05D9506A

Önergede dinimizin ve kültürümüzün özelliklerinin bilinmesine rağmen Bitlis’in Tatvan ilçesi Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde bulunan Garzan Şehitliğine defnedilmiş 267 cenazenin ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası gerçekleşen operasyonla mezarlıktan çıkarılarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği belirtildi.

Geveri toplumun cumhuriyet tarihi boyunca çok iktidar gördüğünü ancak bu iktidarların hiçbirinin mevcut iktidar kadar mezarlık yıktırmadığını ve cenazeleri mezarlardan çıkarmadığını belirtti.

Geveri’nin Başbakan Binali Yıldırımın cevaplaması talebiyle TBMM’ye sunduğu önerge ve sorular şu şekildedir:

Latince’de “humanitas” (insan) kelimesi “humando” (gömmek) kökünden gelir; insan ölüsünü gömebilen varlık demektir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran temel özellik kendi ölüsünü gömebilmesidir. Kültürel antropolog Eva Domaska tarih ile mezar arasındaki ilişkiyi, “Ölüm olmasaydı tarih de olmazdı. Tarih ölümden beslenir. Tarih mezarda başlar” şeklinde tarif etmiştir. Tarih boyunca insanlık ve mezar ilişkisi insan onurunun vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Dinimizde de cenazeye ve ölüye saygı esastır. Peygamber Efendimiz Bedir Savaşı’nda ölen müşriklerin cesetlerini teşhir ettirmeyip topluca gömdürmüş, cezaları ölüm bile olsa, mahkûm ya da savaş esirlerinin güneşte bekletilmesine dahi izin vermemiştir. Kültürel ve dini ritüeller bilinmesine rağmen Bitlis’in Tatvan ilçesi Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde bulunan ve Garzan Mezarlığı’nda defnedilmiş 267 cenaze, ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası gerçekleşen operasyon ile mezarlıktan çıkarılarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiştir. Toplum Cumhuriyet tarihi boyunca çok iktidar gördü. Ancak bu iktidarların hiçbiri mevcut iktidar kadar mezarlık yıktırmamış cenazeleri mezarlardan çıkarmamıştır.

Bu bağlamda;

1. Garzan mezarlığındaki cenazelerin mezarlardan çıkarılma gerekçesi nedir?

2. Mezardan çıkarılan cansız bedenler üzerinden hangi siyasi ya da adli faaliyet yürütülmektedir?

3. Garzan mezarlığındaki bazı cenazeler defin ruhsatı ile defnedilmiş olmalarına rağmen mezarlarından çıkarılmıştır. Bu uygulama hangi yasa ve yönetmelik doğrultusunda gerçekleştirilmektedir?

4. Defin ruhsatı ile defnedilmiş cenazelerin mezarlarından çıkarılmasının kişinin hatırasına hakaret suçu teşkil ettiği bilinmesine rağmen söz konusu uygulamada bazı kişi ve kurumlara istisna mı tanınmıştır?

5. Cenazeleri mezardan çıkarma emri verenler ve bu emri uygulayanlar hakkında başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Yok ise böyle bir soruşturma açılacak mıdır?

6. Cenazeler ne zaman ailelerine teslim edilecektir?

Teletex News24