Mesud Barzani, Kürdistan parlamentosuna bir mektup göndererek 1 Kasım’da görevi bırakacağını açıkladı. Parlamento bugünkü kapalı oturumda Barzani’nin yetkilerinin Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesini kararlaştırdı. Daha sonra bir mesaj yayınlayan Barzani, “Maalesef 16 Ekim gecesi büyük ihanet gerçekleşti. 16 Ekim gecesi, peşmerge ve halkımıza zehirli bir hançer sapladılar” dedi.

 

F90A1135-68FC-4971-B9A0-DF4E1582808A.jpeg

Teletex News24  – Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi  Başkanı Mesud Barzani 1 Kasım itibariyle görevinden çekileceğini açıkladı. Kürdistan Parlamentosu’nda Barzani’nin yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

(KBY) Başkanı Mesud Barzani’nin yetkilerinin diğer mercilere devredilmesi gündemiyle toplanan Kürt Parlamentosu’nda kapalı oturum gerçekleştirildi. Toplantıda Barzani’nin parlamentoya gönderdiği mektup okundu. Rudaw’ın aktardığına göre mektupta Barzani şunları söyledi:

24 Ekim’de yapılması kararlaştırılan ancak hiç kimsenin aday olmaması sebebiyle ertelenen Kürdistan Başkalık seçimlerinin ardında başkanlık görevimin tekrar uzatılmasını reddediyorum. 1 Kasım 2017 tarihinde bitecek olan Kürdistan Başkanlığı görevimin uzatılmasını kabul etmiyorum. En kısa sürede parlamentonun toplanması ve Kürdistan Başkanı’nın yetkilerinin devredilmesi sorununun çözüme kavuşturulmasını talep ediyorum.”

Ben de peşmerge Mesud Barzani olarak milletimizin içerisinde ve aziz peşmergelerle halkımızın doğal hakları için mücadele etmeye ve milletimizin kazanımlarını korumaya devam edeceğim.”

YETKİLERİ DEVREDİLDİ

 

Barzani, Kürdistan Parlamentosu’na gönderdiği mektupta, yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesini istedi. Rûdaw muhabiri Senger Abdurrahman, “Kapalı oturumda Başkan Barzani’nin yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi” bilgisini verdi.

 

MEKTUBUN ARDINDAN MESAJ YAYINLADI

 

Mesud Barzani, parlamentoya gönderdiği mektubun ardından bir mesaj yayınladı. Bağdat’la “barış ve diyalog konusunda ısrarcı” olduklarını söyleyen Başkan Mesud Barzani, şöyle dedi:

“Biz iyi niyetle özgür ve demokratik bir Irak için çaba sarf ettik. Ancak bunların demokrasi, hak ve hukuktan anlamadıklarını gördük. Bunların zihniyetleri buna müsaade etmiyor. Barışçı bir halk, demokratik bir şekilde haklarını istiyor ve buna karşı çıkıyorlar.Bir kez daha anlaşıldı ki Kürdistan halkının tek dostu kendisidir. Biz her kesimin kendini ifade edebileceği bir Irak için ‘Evet’ dedik. Bu temelde anayasa yazıldı ancak yazılan anayasa ayaklar altına alındı ve Irak bir kez daha mezhebi bir tarafın eline geçti.”

 

‘REFERANDUM TALEBİNDE BULUNDUM ARDINDAN IŞİD SALDIRDI’

 

Barzani şöyle devam etti: “3 Temmuz 2014’te parlamentoya gidip, Kürdistan halkının iradesini beyan etmesi için referandum talebinde bulundum. Hemen ardından IŞİD saldırdı. 6 Haziran’da tekrar bu çalışmalarla ilgili karar alındı. Eğer peşmerge olmasaydı, Irak hiçbir şekilde Musul’u alamazdı. Uluslararası toplum peşmergenin mücadelesine saygı duydu. Bağdat’ın da bu fedakarlığa saygı duymasını bekledik. Ancak Bağdat bilerek Havice operasyonunun sürekli erteledi ve Kerkük’e saldırmak için bu operasyonu en sona bıraktı.”

HAŞDİ ŞABİ, ABD’NİN SİLAHLARIYLA KÜRDİSTAN’A SALDIRDI’

 

Kerkük için iyi bir hazırlık yaptıklarını belirten Barzani şöyle dedi: “Maalesef 16 Ekim gecesi bu büyük ihanet gerçekleşti. 16 Ekim gecesi, peşmerge ve halkımıza zehirli bir hançer sapladılar. 16 Ekim’deki bu ihanet olmasaydı durum çok daha farklı olacaktı.

Referandumu bir bahane olarak gördüler. Ancak referandum olmasaydı yine saldıracaklardı. Onlar Irak anayasasını uygulamak için değil, Kürt iradesini kırmak için geldiler. Heşdi Şabi saldırıları bizi savaşmaya mecbur etti.

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri, ABD’nin gözleri önünde ve onların silahlarıyla Kürdistan’a saldırdı. ABD buna neden sessiz kaldı? Bu soruların sorulması lazım çünkü onların silahlarıyla peşmergelerimiz şehit edildi.”