YPG’den Türkiye’ye Efrin uyarısı, “Afrine girerseniz çıkamzsınız”

 

BFF8BBC9-63CF-4837-A569-B526174899C0.jpeg

Teletex News24-AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Bir gece ansızın gelebiliriz, F-16 oluruz” diyerek Rojava ve Afrin’e yönelik harekat mesajlarına YPG’den sert yanıt geldi. YPG Komutanlık Üyesi Mahmud Berxwedan, Ronahi TV’de yayınlanan özel bir programda, askeri harekat söylemlerine yanıt verdi.

‘Çembere alan çembere girer’ Berxwedan, AKP’nin İdlib harekatıyla hedeflediklerine dair, “Türk devleti Suriye krizinin başından beri Cebhet El Nusra ve terör örgütü IŞİD-DAİŞ militanlarına destek veriyor. İdlib, Cerablus ve Şehba bölgesini işgal ederek, Efrîn’i çembere almaya çalışıyor” tespitinde bulundu.

Berxwedan, AKP’nin İdlib’i ilhak etmeyi meşrulaştırmak için ise YPJ, YPG, DSG savaşçılarının Akdeniz’e ilerlemesini engellemek amacıyla, İdlib’e girdiği bahanesini ileri sürdüğünü ifade etti. AKP ile El Nusra’nın, Afrin bölgesini işgal etmek istediğini söyleyen Berxwedan, “Kim Afrin topraklarına girerse, Afrin’den çıkamaz.

Türkiye devletinden önce de çok grup Afrin’e saldırdı ve yenildi. Afrin’i kuşatmaya almak istiyorlar, ama kendilerinin çembere düşeceğini ve bu çemberden çıkamayacaklarını bilmiyorlar” dedi. Berxwedan, Afrin halkının Türkiye ve destekledikleri örgütler saldırılarına karşı tutumuna dair, “Afrin halkının sözlüğünde yalnızca direniş, mücadele ve toprağa bağlılık var.

Rojava devriminin başından beri halk, şehitlerinin ve savaşçılarının etrafında toplandı. Türk devletinin ve çetelerinin saldırılarına karşı, kendisini savunmaya ve tüm komploları boşa çıkarmaya hazırdır. Afrin halkı güçlü irade sahibidir ve kim Afrin’e girmek isterse, sonları IŞİD çeteleri gibi olur” vurgusu yaptı.

Berxwedan, İdlib halkına da şunları söyledi: “İdlib halkı, Türk devletinin Suriye devrimini boşa çıkarmaya çalıştığını bilmelidir. Türk devletine karşı dikkatli olmalıdır. İdlib halkını savunmaya hazırız.”