Emperyal güçler etkili bir Türkiye’yi istemezler. Zayıf ve etkisiz Türkiye onların tercihidir. Bu amaçla Türkiye’nin katmerleşmiş sorunu olan Kürt sorununu hep kullandılar.C4816148-D1C2-479A-8E5D-6AE9350B9970

Yavuz Özcan

 

En büyük hayalim Urfa Belediye Başkanı olmak olduğunu çeşitli defalar belirten Osman Öcalan ‘Urfa Belediye Başkanı olmayı başbakan olmaya değiştirmem’ diyerek nedenli istekli olduğunu ısrarla vurgulamakta. Devletin geldiği bu sürece kendisini yıllar once geldiğini ise şu cümlelerle ifade etmekte:

‘Ben kendim Osman Öcalan olarak silahlı mücadele devrinin, şiddet devrinin bittiğine yıllar önce kanaat getirdim ve bu işin siyasal mücadelesinin verilmesi gerektiğini söyledim. Bugün de bu yöndeki fikirlerimi daha yüksek bir sesle söylüyorum’. Osman Öcalan ‘Ben çocuklarımı dağa göndermem. Bizim jenerasyonumuzun hayatı dağda mücadele vererek geçti. Öcalan ailesi olarak biz Kürtlere önemli hizmetler ettiğimize inanıyoruz. Ancak benim çocuklarımın dağa çıkmalarını istemem. Benim büyük oğlum F…, “baba ben ne zaman gerilla olacağım” diye soruyor. Ben de “hayır sen gerilla olmayacaksın diyorum” diyen Öcalan devamla ‘Ben solcu değilim.

PKK içerisinde solcu-Alevi ittifakı çok etkin, ben buna karşıyım. Ben Müslüman kimlikli muhafazakar demokratım. Eşim beş vakit namazlıdır. Lise yıllarındayken üç yıl oruç tutmuştum ve şu andada oruç tutmaktayım. Siyaset imkanı bulsaydık muhafazakar demokrat bir hareket oluşturarak, bununla çözüme gidecektik. Bu nedenle benim siyaset anlayışım örgütün siyasetiyle farklıdır’diyerek Türk basın kuruluşlarına konuşan Osman Öcalan, son olarakda Rudaw tv programına katılarak, Türkiye’ye dönüp bir siyasi parti kurma fikrinin olduğunu söyledi.

Öcalan, “Hiç kimse kendi başına karar alan bir PKK’yı istemiyor. Ortadoğu’daki ülkeler, PKK’nın kendilerinin istediği şekilde yürümesini istiyor. PKK bana gel dese de, gitmem çünkü benim yöntemimle oradakilerin yönetimi çok farklı. Türkiye’ye dönme konusu her zaman programımda var. Türkiye’ye dönüp bir siyasi parti kurma fikrim var ve bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Bu görüşlerini MIT’le paylasmak üzere kalemi eline aldığında, Türk hükümettin başlattığı ‘barış sürecin’in’ bir ayağının kendisinin de sürecin içinde olmamasından dolayı eksik olduğunu belirtmek için, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a mektup yazdığında tarih 2014 Nisan’ını gösteriyordu…Osman Öcalan’ın mekubu şöyle:

Sayın MİT Müsteşarı Hakan Fidan beye

Sizleri saygıyla selamlar, sağlık ve mutluluklar dilerim. Çözüm sürecinin olumlu bir sonuç vermesi için yürüttüğünüz çalışmaları takdirle karşılarken, çabalarınızın sonuç vermesinin Türkiye ve Kürtler açısından hayatı öneminin idrakı içinde katkıda bulunmak isteriz. Barış ve Çözüm sürecine hizmet etmek bize mutluluk verecektir. Bu anlayışla bazı konularda görüş belirtmeyi gerekli görüyorum. Türkiye her gelişme ve büyüme sürecine girdiğinde, çeşitli güçler harekete geçerek önünü tıkatırlar. Emperyal güçler etkili bir Türkiye’yi istemezler. Zayıf ve etkisiz Türkiye onların tercihidir. Bu amaçla Türkiye’nin katmerleşmiş sorunu olan Kürt sorununu hep kullandılar. Bu günde benzeri bir tutum içindeler. Kürt sorunu Türkiye’yi durdurma freni olarak görülmektedir. AK Parti’nin gelişme ve büyüme hamlesinin yanında Çözüm Süreci’ni sabote çabaları bu gerçeğin ifadesidir. 17 Aralık darbe ve komplusu herşeyi netçe ortaya
koyacak niteliklere sahiptir.

BB431FBD-38A8-4AB1-BBDC-04EAFDEA2DC6

Şahsım açısında önemli olan, çeşitli güçlerin Kürt Özgürlük Hareketi’ne yüklenmek istediği, olumsuz rol oluyor. Kandil yönetimi aracılığıyla Çözum Süreci sabote edilerek yeni bir çatışma süreci başlatılmak için ciddi çabalar sözkonusu. İran, Irak, Suriye YNK vd bir çok güç çaba sarfediyor. Buna karşılık Çözüm ve Barış çalışmaları ağır-aksak yürüyor. Süreci besleyecek çalışmalar gündeme alınmıyor. Başkan Apo’nun muhatap alınması doğru bir yaklaşım,ancak çözümün muhataplığı, onunla sınırlı tutulması yetersiz kalır. Çok yönlü bir ek çalışmaya ihtiyaç var. Geniş çevreler mevcut iktidarca, çalışmalara dahil edilerek, sürece ivme kazandırmayı zorunlu görüyorum. Bu çerçevede görev ve dioluğa hazır olduğumu belirtiyorum.

Selam ve saygılar 17 Nisan 2014. Osman Öcalan. İmza…..

 

Yavuz ÖZCANTeletex News24